ZA DARMOCHĘ: Weekend z rzeźbą
Od piątku do niedzieli w Królikarni i Zachęcie będą spotkania z artystami, oprowadzanie po wystawach, spacery miejskie, koncerty i moc innych atrakcji!
18.04.2012 13:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
20 kwietnia 2012 (piątek), godz. 18 , Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni: MUZEUM — WERSJA ROBOCZA. Spotkanie eksperckie towarzyszące wystawie SKONTRUM
O instytucji muzeum opowie dr Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Szczegóły samego projektu — od inspiracji, pierwszych szkiców koncepcyjnych, przez organizację transportów, po aranżację sal ekspozycyjnych — przedstawią kuratorzy: Aleksandra Janiszewska, Agnieszka Tarasiuk i Michał Suchora oraz konserwatorka dzieł sztuki Ewa Parandowska.
Po spotkaniu, wspólnie z Michałem Liberą zapraszamy na koncert: specjalnie dedykowane muzeum wykonanie "the only talking machine of that kind in the World" Alvina Luciera amerykańskiego kompozytora muzyki eksperymentalnej i twórcy instalacji dźwiękowych.
wstęp wolny
...................................................................................................................................................
21 kwietnia 2012 (sobota), godz. 18, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki: MIĘDZY ORNAMENTEM i MONUMENTEM. Spotkanie dyskusyjne towarzyszące wystawie "Nowa rzeźba?"
Ostatnie miesiące obfitowały w wydarzenia i dyskusje dotyczące rzeźby i jej różnych tradycji. Kuratorzy przekonują publiczność, że należy znów zadać sobie pytanie, czym właściwie jest rzeźbiarstwo. Robert Morris sytuuje rzeźbę w przestrzeni pomiędzy dekoracją a monumentalnością. Ten obszar sugeruje nie tylko wymiar, ale też i funkcję, którą formy rzeźbiarskie mogą dziś pełnić. Jeśli więc ogłaszamy powrót zjawiska, warto zastanowić się nad jego źródłem i celem.
dyskusja tłumaczona na język angielski
wstęp wolny
....................................................................................................................................................
22 kwietnia 2012 (niedziela), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
godz. 12.15 Spacer towarzyszący wystawie "Ziemie podwójnie odzyskane. Bogdan Łopieński, Andrzej tobis, krzysztof Żwirblis"
godz. 14 Oprowadzanie po wystawie "Ziemie podwójnie odzyskane. Bogdan Łopieński, Andrzej tobis, krzysztof Żwirblis"
prowadzenie: Paweł Giergoń
zbiórka: plac przed dawnymi zakładami im. gen. K. Świerczewskiego, róg ul. Kasprzaka i al. Prymasa Tysiąclecia;
czas trwania: ok. 3 godziny
wstęp wolny
Spacer śladami i Biennale Rzeźby w Metalu w Warszawie, które miało miejsce na Woli w 1968 roku. Podobnie jak w przypadku Biennale Form Przestrzennych w Elblągu założeniem była współpraca artystów z przemysłem — tutaj z Zakładami Radiowymi im. Marcina Kasprzaka. W ramach Biennale powstało około 60 obiektów rzeźbiarskich wykonanych przez 35 artystów. Do dzisiaj zachowało się wiele rzeźb ustawionych wzdłuż ul. Kasprzaka i w okolicach.
Paweł Giergoń — historyk sztuki, redaktor serwisu Sztuka.net, badacz i dokumentalista architektury, rzeźby i plastyki architektonicznej w Warszawie czasów PRL-u. Kurator wystawy "Hanna i Gabriel rechowiczowie. obrazy w architekturze" w Projekcie Kordegarda w 2011.
Szczegółowe informacje o wystawach:
* www.zacheta.art.pl*
* www.krolikarnia.mnw.art.pl*