Za darmo: Zwiedzanie Białego Domku w Łazienkach Królewskich
Muzeum Łazienki Królewskie po raz trzeci włącza się w inicjatywę Dzień Wolnej Sztuki.
Już 18 kwietnia w godzinach 12.00 – 15.00 Łazienki Królewskie zapraszają na spotkania z wybranymi eksponatami Białego Domku – pierwszej łazienkowskiej budowli wzniesionej za panowania Stanisław Augusta. Jednocześnie będzie to dzień otwarcia Białego Domku dla zwiedzających w sezonie 2015.
W najbliższą sobotę od godziny 12.00 do 15.00, goście Łazienek Królewskich będą mieli okazję wysłuchać trzech różnych opowieści, które przypomną o fascynującej przeszłości i dekoracyjnym bogactwie usytuowanego przy Promenadzie Królewskiej budynku. - W samo południe zapraszamy wszystkich zainteresowanych groteską, malarskimi motywami roślinnymi i zwierzęcym. Kolejną godzinę poświęcimy interpretacji akcentów kobiecych oraz miłosnych, by ostatecznie skupić się na oryginalnych chińskich tapetach, od ponad 200 lat zdobiących pokój bawialny Białego Domku. Krótkie, półgodzinne spotkania będą okazją do rozkoszowania się urokiem maison de plaisance – budowli o charakterze podmiejskiej letniej willi - poinformowała WawaLove.pl Ewa Kozłowska-Szymczyk z Łazienek Królewskich
Każda opowieść trwać będzie 30 minut i zostanie powtórzona dwa razy w ciągu godziny. Akcja organizowana w ramach projektu Dzień Wolnej Sztuki, wstęp wolny.
Niewielki, powstały na planie kwadratu Biały Domek jest pierwszą budowlą wzniesioną od podstaw za czasów panowania Stanisława Augusta. Królewski architekt Dominik Merlini stworzył pawilon pełen wdzięku, kameralny w swym charakterze, a nade wszystko harmonijnie wpisujący się w otaczający krajobraz. Biały Domek wybudowany w 1774 roku łączy w sobie tym samym wszystkie cechy maison de plaisance, czyli podmiejskiej letniej willi.
Jak informują Łazienki Królewskie , dzisiejsze otoczenie Białego Domku różni się od tego z czasów Stanisława Augusta. Wówczas budynek był otoczony ze wszystkich stron kanałem, który miał zapobiegać nadmiernemu zawilgoceniu pawilonu. Kanał ów został zasypany jeszcze w XIX wieku. Brakuje również treliażu, drewnianej konstrukcji do podtrzymywania pnącej roślinności, która przylegała do pawilonu od strony północnej. Od 1777 roku przed południową fasadą Białego Domku stoi zegar słoneczny, ujęty w formę klęczącego satyra. Postać dźwiga na swych barkach marmurową tarczę z wyrytymi i pozłacanymi literami oraz pozłacanym gnomonem odlanym z brązu. Tarcza zegara została stworzona przez Józefa Hegla. Co ciekawe, autor piaskowcowej rzeźby satyra jest nieznany.
Przeczytajcie też: Inauguracja sezonu wyścigowego na Służewcu!