RegionalneWarszawaZa darmo: XX Piknik Naukowy CNK i PR na Stadionie Narodowym

Za darmo: XX Piknik Naukowy CNK i PR na Stadionie Narodowym

W tym roku tematem przewodnim imprezy na Narodowym jest „Zdrowie”.

Za darmo: XX Piknik Naukowy CNK i PR na Stadionie Narodowym
Karol Lewandowski

06.05.2016 16:38

W sobotę, 7 maja Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik po raz dwudziesty zapraszają na Piknik Naukowy. Tematem przewodnim imprezy będzie zdrowie. Na błoniach PGE Stadionu Narodowego będzie można odwiedzić ponad 200 stoisk, na których przygotowano 900 pokazów. Pokażą one związki świata nauki z naszym zdrowiem.

Symulator bolidu F1, wirtualny spacer po silniku samochodowym, operacje na pluszakach, roboty chirurgiczne i tajemnica eliksiru Alicji z Krainy Czarów – to tylko kilka z kilkuset eksperymentów i pokazów, w których będą mogli wziąć udział najmłodsi uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wstęp oczywiście wolny.

Piknik Naukowy to wydarzenie, które na stałe wrosło w kalendarz kulturalny stolicy. Jego popularność wynika nie tylko z ogromnej oferty wystawców, ale również z myśli przyświecającej temu przedsięwzięciu, według której nauka ma bawić, rozbudzać wyobraźnię i poszerzać horyzonty wszystkich uczestników, w tym najmłodszych pasjonatów wiedzy i nauki. Oto kilka wybranych stoisk, które organizatorzy szczególnie polecają najmłodszym uczestnikom imprezy (w nawiasie numer stoiska).

Sprawdź, jak duży urośniesz!

Na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego (A28) dzieci i młodzież dowiedzą się – z dużym prawdopodobieństwem – ile będą mieć wzrostu, jak dorosną. A to wszystko za pomocą tzw. siatek centylowych i analizy danych antropomorficznych oraz informacji o wzroście rodziców.

Gimnazjum im. G. Narutowicza w Cząstkowie Mazowieckim (A20) zaprosi do odkrycia nanoświata przy pomocy układania gigantycznych puzzli.

Nie zabraknie też zabaw dla małych pasjonatów archeologii – na stanowiskach Ośrodka Badań Nad Antykiem UW (B18) oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (B23) czynne będą wykopaliska z fragmentami naczyń ceramicznych i replikami zabytków, a Koło Naukowe Bioarcheologii UW (B20) zaprasza do układania szkieletu ze sztucznych kości ludzkich. Natomiast skamieniałości dinozaurów można będzie odszukać podczas paleontologicznej zabawy z Uniwersyteckim Parkiem Historii Ziemi Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (C11).

Jakimi prawami rządzi się przyroda? Jak zachowują się powietrze i woda, światło i dźwięk, i czy można zjadać elektryczne warzywa i owoce – w taki sposób zachęca do odwiedzenia swojego stoiska pełnego doświadczeń optycznych i iluzji Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (C23).

Zabieg chirurgiczny na ludziku LEGO

Wraz z Planetą Robotów (C3) stworzymy kod RNA z klocków i wykonamy zabieg chirurgiczny na ludziku LEGO, wykorzystując precyzyjne robo-ramię – wierną kopię obecnie wykorzystywanych robotów medycznych. W programie również akcja ratunkowa – trzeba będzie odnaleźć poszkodowane LEGO ludziki, dostarczyć im jedzenie i picie, podać dokładną lokalizację poszkodowanego. Akcja pokaże, jak wygląda rzeczywiste zastosowanie robotów w akcjach ratunkowych.

Atrakcyjnie zapowiadają się również zabawy w Szpitalu Pluszowego Misia zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland (D24) oraz dopasowanie Panu Hilaremu okularów w postaci soczewek i słoików z wodą na stoisku Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (E9).

Zostań reporterem Polskiego Radia

A w namiocie Polskiego Radia (B5) dzieci i młodzież przekonają się, czy mają radiowe głosy i poznają tajniki montażu nagrania radiowego oraz pracę reportera. Poza warsztatami z zakresu techniki dźwiękowej na małych gości czekają tu liczne konkursy, quizy, gry plenerowe i zręcznościowe, kalambury oraz animacje z nagrodami. Na deser – Piknikowa Lista Przebojów Muzycznej Jedynki.

Na stoiskach Polskiego Radia będzie można też spróbować swoich sił w roli reportera radiowego, przygotowując swój własny materiał do serwisu informacyjnego. Będzie można też tam spotkać osoby znane z anten Polskiego Radia.

Piknik naukowy rozpocznie się o godzinie 11:00, potrwa do 20:00. Wstęp jest darmowy.

Źródło: (IAR)* *

Obraz
polskie radiopiknik naukowycnk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)