Trwa ładowanie...

Za darmo: Współczesne Kino Urugwajskie

Cykl czterech filmów w Instytucie Cervantesa

Za darmo: Współczesne Kino Urugwajskie
d1w0wmj
d1w0wmj

Ambasada Urugwaju w Polsce we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie prezentuje cykl czterech filmów pełnometrażowych, zrealizowanych w latach 2003 - 2009. Projekcje będą odbywać się we wtorki o godzinie 18:30 w Instytucie Cervantesa. Wstęp wolny.

Filmy charakteryzuje wysoki poziom jeżeli chodzi o zdjęcia, realizację, dialogi oraz grę aktorską, co potwierdzają liczne przyznane filmom nagrody państwowe i międzynarodowe. Wszystkie cztery filmy łączy społeczna, głęboko humanistyczna tematyka, ujęta w formie tragikomedii, komedii romantycznej, czasem w puszczeniu oka do widza, czy w kinie drogi. Bohaterami filmów są niezamożni ludzie, żyjący w prostych warunkach, zwykłe krajobrazy z głębi kraju. Jest to kino ciekawe, warte poznania. Wszystkie filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z napisami w języku polskim.

21 stycznia - "Papieska toaleta"
W Melo, małym urugwajskim miasteczku, leżącym na granicy z Brazylią mieszkańcy oczekują na historyczną wizytę Papieża Jana Pawła II. Przygotowują medaliki, chorągiewki i inne pamiątkowe przedmioty, licząc na to, że przybycie wielu pielgrzymów, przyniesie im ekonomiczne korzyści. Beto, główny bohater filmu, postanawia zbudować publiczną toaletę, inwestuje w nią wszystkie posiadane środki. W końcu Papież przybywa, niestety wraz z nim nie pojawiają się spodziewane tłumy...

d1w0wmj

28 stycznia - "Gigant"
Film opowiada historię Jary - nieśmiałego, otyłego pracownika ochrony, zatrudnionego w jednym z supermarketów w Montevideo, który obserwując kamery monitorujące sklep zakochuje się w Julii, kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Jara początkowo obserwuje kobietę, z czasem jednak zaczyna śledzić ukochaną, a jego życie przeradza się w serię rytuałów i rutynowych zachowań związanych z Julią i pragnieniem poznania jej. Fabuła tej komedii romantycznej to przede wszystkim wspaniała kreacja aktorska Horacio Camandule, bazująca na gestach, jako że Jara nie jest człowiekiem, który dużo mówi.

4 lutego - "Zły dzień na wędkowanie"
Scenariusz oparty jest na opowiadaniu Juana Carlosa Onetti, Jacob y el Otro. Film opowiada historię dwóch osobliwych podróżników, którzy przemierzają Amerykę Południową, cynicznego i pomysłowego przedsiębiorcy Orsiniego oraz jego towarzysza Jacoba Van Oppen, podstarzałego byłego mistrza lucha libre (wolna walka). Podróżują oni z występami po wsiach i miasteczkach. Jednak w pewnym momencie ich dziwna podróż w poszukiwaniu blasku przeszłości, obiera zupełnie nieoczekiwany kierunek.

11 lutego - "Podróż nad morze"
Film na podstawie opowiadania Juana Jose Morosoli pod tym samym tytułem. Akcja filmu rozgrywa się w miejscowości Minas, latem 1963 roku. W miejscowym barze grabarz Quintana, sprzątacz ulic Rataplán oraz sprzedawca losów na loterię Siete y Tres Diez wraz ze swoim psem, czekają na znajomego Rodrígueza, który ma ich zabrać samochodem w pierwszą w życiu podróż nad morze. Podczas tej wyprawy bohaterowie odkrywają stopniowo swoje podejście do świata oraz do życia. Jest to film drogi, (z odrobiną tajemnicy - dzięki nieznajomemu ze stolicy, który dołącza do grupy w ostatnim momencie), akcja rozgrywa się w tempie poruszającego się pojazdu, którym podróżują bohaterowie, zabawnym sytuacjom towarzyszą znakomite dialogi.

d1w0wmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0wmj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj