Warszawa i „warszawskość” w ostatnich latach zyskują na popularności. Coraz więcej osób, zarówno rodowitych warszawiaków jak i przyjezdnych, interesuje się swoim miastem i chce tę wiedzę pogłębiać. Dla nich Stowarzyszenie Gwara Warszawska przygotowało warsztaty. Chce w ten sposób przybliżyć mieszkańcom tradycję i folklor warszawskiej ulicy, budować więzi mieszkańców z miastem i promować dziedzictwo kulturowe. Wśród tematów są warszawskie piosenki, „wiązanki”, elegancja w gwarze oraz bazary i handel. Warsztaty odbędą się w najbliższy weekend - 14 marca w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich .
Przeczytajcie też: VII Wystawa Tulipanów w Wilanowie [PROGRAM]
Materiałem bazowym warsztatów jest literatura, piosenki, filmy, a zwłaszcza twórczość Stefana "Wiecha" Wiecheckiego - warszawskiego pisarza, satyryka i dziennikarza, autora "Cafe pod minogą" oraz niezliczonych felietonów. To od jego pseudonimu gwara warszawska nazywana jest "wiechem".
W czasie warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni do tematu gwary warszawskiej, poznają jej różnorodność (inna jest gwara z Woli, a inna na Pradze ), ale przede wszystkim dzięki angażującym zadaniom, grom i ćwiczeniom z ich aktywnym udziałem, przekonają się, że gwara warszawska nadal żyje i wiele słów z niej pochodzących jest nadal w użyciu.
Jak mówi Wawalove.pl przedstawicielka Stowarzyszenia Małgorzata Stradomska–Kalinka: - Nie liczymy, że uczestnicy warsztatów zaczną na co dzień mówić gwarowym językiem, ale ważne aby warszawiacy – zarówno ci rdzenni, jak i flancowani czyli przyjezdni - pamiętali, że język to część miasta. Słyszy się głosy, że Warszawa poprzez zalew ludności napływowej, nie ma swojego charakteru, ani swoistej kultury. Ci, którzy przyjdą na nasze warsztaty, przekonają się jak bardzo mylne jest to przekonanie. Poprzez proponowane warsztaty zainteresowani będą mogli pogłębić swoją wiedzą na temat miasta, jego historii i tradycji.
Stowarzyszenie Gwara Warszawska zaprosiło zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Warsztaty poprowadzą założyciele Stowarzyszenia Gwara Warszawska i portalu gwara-warszawska.waw.pl, znawcy i pasjonaci tematu, przewodnicy warszawscy.
Zgłoszenia: m.kalinka@gwara-warszawska.waw.pl