RegionalneWarszawaZa darmo: Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający

Za darmo: Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający

Dziś rusza nowy sezon spotkań praskich przewodników

Za darmo: Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający

POSUL, czyli Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający, to cotygodniowe spotkania organizowane przez grupę warszawskich przewodników specjalizujących się w Pradze dla wszystkich zainteresowanych Warszawą, a szczególnie jej prawobrzeżną częścią. Dzisiaj odbędzie się spotkanie organizacyjne nowego sezonu pod tytułem "Powstanie Warszawskie oczyma nastolatki".

Spotkania są okazją do wysłuchania wykładów o tematyce varsavianistycznej, a potem do wzięcia udziału w dyskusji. Wszystko odbywa się w luźnej, kawiarnianej atmosferze Sensu Nonsensu, przy piwku, herbatce, ciastku. POSUL zbiera się w każdy poniedziałek po godzinie dziewiętnastej, ze szczególnym naciskiem właśnie na słowo „po”, bo spotykamy się dla przyjemności, nie dla punktualności – podkreślają organizatorzy.**

Na spotkaniach pojawiają się przewodnicy, autorzy książek o Warszawie, varsavianiści, dziennikarze, działacze na rzecz ochrony zabytków oraz różnego rodzaju pasjonaci. Przychodzą pracownicy Muzeum Warszawskiej Pragi i innych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawiciele różnych środowisk społeczników warszawskich i praskich oraz inni ludzie w różnym wieku, interesujący się Warszawą. Wielu z gości ma tytuły doktorskie, a nawet profesorskie, choć na dla POSUL-u wykładają także studenci i licealiści.

Nazwa naszych spotkań została wymyślona z dużym przymrużeniem oka – mówi Jarek Kaczorowski, organizator spotkań – Chcieliśmy nią nawiązać – choć bez zadęcia – do idei uniwersytetu otwartego, do warszawskich Uniwersytetów Latających z trzech różnych epok, a także do kawiarnianych dyskusji inteligencji warszawskiej. Skrót POSUL, chodź z błędem ortograficznym, nawiązuje też do określenia z czasów Pierwszej Rzeczpospolitej, gdy na Pradze było wiele magazynów soli. „Posolić Pragę” znaczyło wtedy tyle samo, co przesadzić albo wozić drewno do lasu – mówi Jarek – i stąd wzięło się nasze również żartobliwe motto: Z miłości do naszego miasta gotowiśmy posolić nawet Pragę”.

Oto program najbliższych spotkań:

5 XI Irena Wysocka "Powstanie Warszawskie oczyma nastolatki"

12 XI dr Zbigniew Tucholski "Dzieje i zbiory przedwojennego Muzeum Kolejnictwa"

19 XI Igor Strojecki "Bolesław Prus w kręgu rodziny i przyjaciół na tle Warszawy"

26 XI Witold Weszczak i Grupa M20 "Społeczna inicjatywa w przemianie placu Małachowskiego"

3 XII dr Andrzej Skalimowski "Kompromisowa utopia. Przypadkowość w odbudowie Warszawy"

10 XII Krzysztof Falkowski "Historia teatrów Warszawy do 1900 r."

(Potem przerwa świąteczno-noworoczna, a kolejny wykład 7 I 2013)

Spotkania POSUL-u
Każdy poniedziałek, po godzinie 19

Sens Nonsensu, ul. Wileńska 23

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)