RegionalneWarszawaZa darmo: Letnia Scena Festiwalu WUJek

Za darmo: Letnia Scena Festiwalu WUJek

Przez całe wakacje darmowe koncerty muzyki niezależnej przy Krakowskim Przedmieściu

Za darmo: Letnia Scena Festiwalu WUJek

25.06.2013 19:01

Przez całe wakacje w Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu będzie zobaczyć świetne koncerty za darmo! Wszystkoe odbędą się w ramach festiwalu WUJek i dzięki nim warszawska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z najciekawszymi wykonawcami kojarzonymi z muzyką niezależną. Festiwal WUJek to jedna z najważniejszych i najstarszych imprez kulturalnych, jakie odbywają się w Warszawie. Ideą festiwalu od pierwszej edycji, która odbyła się w 2001 roku, było pokazywanie najoryginalniejszych, najciekawszych i najbardziej twórczych artystów z kręgu szeroko rozumianej muzyki alternatywnej.

Artystami, którzy występowali na dotychczasowych edycjach festiwalu WUJek byli między innymi Fisz/Tworzywo Sztuczne, Marysia Peszek z zespołem Elektrolot, Ścianka, UL/KR, Pustki, Bauagan Mistrzów, SunSay, Meritum oraz wiele innych formacji improwizujących. W 2006 roku Szymon Tarkowski, organizator festiwalu, był nominowany do nagrody pisma Aktivist Nocne Marki, w kategorii najlepsze imprezy muzyczne w stolicy.

W ramach tegorocznej, wakacyjnej imprezy wystąpią zarówno artyści tworzący niebanalną, ambitną muzykę avant-popową jak i formacje skupiające się na improwizacji i twórczym eksperymentowaniu z muzyką jazzową.

Koncerty zaczynają się o 20:00 Scena Letnia Skweru, Krakowskie Przedmieście 60a (w przypadku niepogody koncerty odbędą się w galerii, poziom -1) Wstęp na koncerty wolny. PROGRAM KONCERTÓW:* *

27.06. BIELAWSKI/SZAMBURSKI/SZPURA

Zupełnie nowe trio trzech wybitnych improwizatorów warszawskiej sceny muzycznej.

Każdy z nich udziela się w niezliczonej ilości projektów, tym razem postawili na spotkanie, którego efekt będzie wynikiem ich niestandardowych osobowości.

Wpływy jazzu, muzyki etnicznej oraz radosnej improwizacji

11.07. Biegli

Improwizowany projekt Norberta Kubacza (Norbullo), kontrabasisty, twórcy formacji Bauagan Mistrzów. Kwintet na dwie perkusje, kontrabas, klawisze i saksofon, mocno energetyczna i zabawowa muzyka.

Nazwa Biegli pochodzi stąd, że wszyscy członkowie zespołu w wolnym czasie zajmują się bieganiem co daje im wiele radości i inspiracji do tworzenia muzyki.

18.07. Hanimal

Zespół, po pierwszym koncercie we wrześniu 2011 roku, wielokrotnie zagrał w warszawskich klubach, jak i w ramach kilku festiwali: Warsaw Music Week, Męskie Granie i Off Festival.

Muzyka Hanimal jest nostalgiczna, ale to także swobodne poruszanie się pomiędzy rytmicznym, napędzającym graniem, a operowaniem plamami barwnymi. Piękne piosenki!

25.07. Babadag

Zespół Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej (Muzyka Końca Lata, projekty z Raphelem Rogińskim, Danielem Pigońskim). Założeniem było stworzenie i granie muzyki organicznej, wypływającej z ciała, nie z intelektu, granej przede wszystkim na akustycznych instrumentach, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych.

Powstały piosenki-bajki, piosenki-mity, o tekstach - po polsku i po angielsku wykorzystujących klasyczne toposy i symbole, przetrawione przez współczesną wrażliwość samej autorki.

Debiutancka płyta Babadag została uznana za jeden z najciekawszych albumów 2012 roku.

1.08. Poszukiwacze Zagnionego Rulonu

Zespół powstał na początku 2012 roku. W tym samym roku grupa zakwalifikowała się do udziału w konkursach „Stara Tradycja” (konkurs towarzyszący festiwalowi „Wszystkie Mazurki Świata” – zespół otrzymał Nagrodę Publiczności) oraz „Nowa Tradycja”, gdzie Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zdobyli Grand Prix festiwalu za (jak napisało w protokole jury konkursu) „smak, wyczucie i szlachetność brzmienia oraz przekonujące nawiązanie do tradycji mazurkowej”.

8.08. How How

Elektroniczno - post rockowe granie, z dodatkiem improwizacji.

„Młody i wciąż nieuczesany zespół, jeszcze docierający swoje brzmienie. Ich muzyka jest stworzona do tego, by łączyć się z obrazem – ilustrować film czy przedstawienie teatralne. Sami artyści przedstawiają ją jako electroacoustic free pop. To określenie trzeba jednak czytać jako listę składników, a nie efekt końcowy.”

15.08. Kobiety

Jeden z najbardziej znanych polskich zespołów avant-popowych, prezentuje piękne, melodyjne piosenki z rockowym pazurem.

Autorzy trzech płyt, świetnie przyjętych zarówno przez krytykę jak i publiczność.

22.08. Igor Spolski & The Dudes - Cel - Ne- Pal

Znany z formacji Płyny Igor Spolski w 2010 roku wyjechał do Nepalu i tam, w Kathmandu skomponował i nagrał materiał na płytę. Projekt leżakował przez kilka lat ale w końcu trafił na scenę - na Skwerze odbędzie się jeden z pierwszych koncertów prezentujących płytę "Cel - Ne - Pal".

29.08. Loa Frida

Wyjątkowo urokliwe trio składające się z jednej Polki i dwóch Francuzów. Anka Ujma, wokalistka i liderka zespołu od lat tworzy niezwykle oryginalną muzykę na przecięciu się różnych stylistyk. Koncert jej poprzedniego zespołu Anka Ujma Quintet na ubiegłorocznych Re:wizjach był jednym z najmocniejszych punktów festiwalu.

5.09. Płyny

Formacja Płyny to jedyna w swoim rodzaju mieszanka dźwięków z różnych stron świata. Jest tutaj odrobinę miejskiego folku prosto z Warszawy, afrykańskie rytmy, karaibskie brzmienia, dużo klimatu śródziemnomorskich plaż. Wszystko to wzbogacone niezwykle melodyjnymi partiami wokalnymi, często dwugłosowymi a nawet trójgłosowymi. Nie można zapomnieć też o wyjątkowych tekstach zespołu, w inteligentny sposób wykorzystujących zabawy słowne i nietypowe skojarzenia. Opowiadają one o podróżach po świecie a także o życiu w dużym mieście, takim jak Warszawa.* *

Obraz
kobietyjazzkrakowskie przedmieście
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)