RegionalneWarszawaZa darmo: cykl filmowy "Ukrywanie. Ratujący od Zagłady"

Za darmo: cykl filmowy "Ukrywanie. Ratujący od Zagłady"

Zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich

Za darmo: cykl filmowy "Ukrywanie. Ratujący od Zagłady"

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na ostatni w tym roku cykl filmowy. Jest on poświęcony tym, którzy z narażeniem życia decydowali się udzielić schronienia skazanym na Zagładę, nie zdawali sobie często sprawy z trudności, jakim przyjdzie stawić im czoła. Ci, którzy prosili o schronienie, również nie przypuszczali, jak trudno będzie im żyć w ukryciu. W grudniowym cyklu filmowym będzie okazja, aby przyjrzeć się skomplikowanym relacjom ratujących i ratowanych w kinematografii i historii Czech, Francji i Polski. Pretekstem do pojęcia tego tematu jest rocznica oficjalnego powołania Rady Pomocy Żydom „Żegota”, które miało miejsce 4 grudnia 1942 roku.

Podczas cyklu obejrzymy następujące filmy:

3 grudnia, godz. 19:00, „W ukryciu”, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska, 2013, fab.

Okupowany Radom. Janina (Magdalena Boczarska), dobrze zapowiadająca się wiolonczelistka, mieszka z ojcem. Pewnego dnia mężczyzna przyprowadza do domu piękną Ester (Julia Pogrebińska)
, szukającą schronienia komunistkę, córkę przyjaciela. Początkowo przeciwna jej obecności Janina zaczyna odczuwać coraz większą fascynację obcą kobietą. Od chwili, gdy ojciec Janiny zostaje złapany w ulicznej obławie, Polka i Żydówka będą żyć niemal całkowicie odseparowane od zewnętrznego świata. W tej izolacji obudzą się uczucia, których żadna z nich się nie spodziewała.

10 grudnia, godz. 19:00, „Musimy sobie pomagać”, Jan Hřebejk, Czechy, 2000, fab.

Pełna nieoczekiwanych zwrotów czarna komedia o bohaterach i zdrajcach, gestach solidarności i mieszczańskiej hipokryzji. Józef i Maria Čižkowie to bezdzietne małżeństwo mieszkające w zajętym przez nazistów czeskim miasteczku. Niezbyt chętnie decydują się udzielić schronienia Dawidowi, uciekinierowi z obozu, synowi przedwojennego pracodawcy Josefa. Wbrew własnej woli Čizkowie stają się bohaterami, ale bohaterstwo wymaga ofiar po obu stronach.

Film zdobył pięć Czeskich Lwów (w tym za najlepszy film i reżyserię) i Nagrodę Krytyków na festiwalu w Cottbus.

17 grudnia, godz. 19:00, „Ostatnie metro”, François Truffaut, Francja, 1980, fab.

Maria Steiner (Catherine Deneuve) wraz z mężem Lucasem – Niemcem żydowskiego pochodzenia - prowadzi teatr na Montmartrze. Kiedy w czasie niemieckiej okupacji sytuacja Żydów staje się niepewna, Lucas pozoruje wyjazd do Ameryki Południowej. W rzeczywistości ukrywa się w piwnicy teatru i przygotowuje nową sztukę. Zatrudniony do niej młody aktor (Gérard Depardieu) zakochuje się w Marii.

Film jednego z najważniejszych francuskich reżyserów, prekursora nowej fali, był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Zdobył też kilkanaście nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)