Trwa ładowanie...

XVII Konkurs Chopinowski w Warszawie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku

Organizatorzy podkreślają ogromne zainteresowanie występami pianistów.

XVII Konkurs Chopinowski w Warszawie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku
d3cxywp
d3cxywp

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijającego roku w Polsce. Zainteresowanie występami młodych pianistów z całego świata było ogromne, także poza granicami naszego kraju.

- Niemal 30 procent Polaków śledziło Konkurs Chopinowski. To jest olbrzymia liczba - około 10 milionów osób. Poza Polską Konkurs był słuchany i oglądany w ponad 200 krajach - podsumowuje dyrektor przeglądu Artur Szklener. Do ogłoszenia wyników najwięcej słuchaczy było z Japonii, następnie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i krajów europejskich. - Natomiast po ogłoszeniu zwycięzcy - Koreańczyka Seong-Jin Cho doszło dosłownie do eksplozji zainteresowania w Korei Południowej. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin zanotowaliśmy ponad milion transmisji właśnie z tego kraju - podkreśla Artur Szklener.

Niebywały sukces osiągnęła też płyta z wykonaniem konkursowym zwycięzcy. Krążek, na którym znalazły się najważniejsze, nagrane na żywo fragmenty wystąpień konkursowych 21-letniego Seong-Jin Cho, sprzedał się już w ponad 100 tysiącach sztuk, głównie w Korei. - Płyta okazała się największym bestsellerem ostatnich dziesięcioleci jeśli chodzi o muzykę klasyczną - podkreśla dyrektor Konkursu Chopinowskiego.

Artur Szklener dodaje, że Konkurs Chopinowski po raz kolejny udowodnił, że to trampolina do kariery pianistycznej. Świadczy o tym ogromna liczba zaproszeń na koncerty dla zwycięzcy i najlepsze zbierane przez niego recenzje. To zainteresowanie dotyczy także pozostałych laureatów, a także najwyżej notowanego Polaka w Konkursie - Szymona Nehringa.

d3cxywp

Źródło: IAR

Przeczytajcie też: 42 solarki od rana na ulicach Warszawy

d3cxywp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cxywp
Więcej tematów