Wyproszą z komunikacji miejskiej za brak higieny osobistej
W czwartek stołeczni radni przyjęli uchwałę o nowych przepisach porządkowych w komunikacji.
Brud, odór, brak elementarnej higieny osobistej. To podstawowe czynniki mogące wpłynąć na podjęcie decyzji o wyproszeniu danej osoby z pojazdów komunikacji miejskiej. W czwartek stołeczni radni przyjęli uchwałę o nowych przepisach porządkowych w komunikacji.
Osoby korzystające z miejskiego transportu niejednokrotnie spotykają się z nieprzyjemnym zapachem, jaki generują najczęściej osoby bezdomne i nietrzeźwe. Jest to na tyle uciążliwe, że wielu pasażerów postanawia z takich sytuacjach opuścić pojazd, gdyż nie potrafią znieść fetoru, który roznosi się w autobusie lub tramwaju. Teraz ma się to zmienić. Zamiast widoku wychodzących pasażerów, pojazd opuści osoba, która odpowiedzialna jest za roznoszenie nieprzyjemnego zapachu w przestrzeni osób korzystających z pojazdów Zarządu Transportu Miejskiego.
- Radni Warszawy przyjęli wczoraj uchwałę, mówiącą o wypraszaniu z pojazdów komunikacji miejskiej osób, które wykazują brak elementarnej higieny - mówi WawaLove Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. - Tak naprawdę te przepisy dotychczas obowiązywały. Nie było jednak odpowiedniego zapisu, który mówiłby o tym, że taka osoba będzie automatycznie wypraszana z pojazdów ZTM - dodaje Milczarczyk.
Prośba do kierowcy/motorniczego
- Merytorycznie nie zmieni się wiele. Dotychczas pasażerowie po prostu podchodzili do stanowiska kierowcy, bądź motorniczego i zgłaszali swoje uwagi, co do osoby, która powodowała "nieprzyjemny zapach". Obecnie radni miejscy po prostu nadali moc prawną w postaci konkretnego zapisu w uchwale rady miasta - informuje Bartosz Milczarczyk.
Autopoprawka
Możliwość wyproszenia z autobusów, tramwajów, czy pociągów metra niektórych osób została zawarta w autopoprawce do uchwały ws. przepisów.
"Osoby zagrażające bezpieczeństwu, porządkowi lub narażające pasażerów na dyskomfort podróży z powodu braku zachowania elementarnej higieny osobistej (brud i odór) mogą być wezwane (...) do zachowania spokoju lub opuszczenia pojazdu lub stacji metra" - stanowi zapis autopoprawki.
Wezwać do opuszczenia pojazdu będzie mogła obsługa pojazdu, pracownicy nadzoru ruchu, obsługi metra, kontrolerzy biletów lub straż miejska - wskazano w autopoprawce.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2016 roku.
Źródło: (własne/pap)