RegionalneWarszawa"Wymiana łańcuchowa" - trzy pary "wymienią się" nerkami w warszawskim szpitalu

"Wymiana łańcuchowa" - trzy pary "wymienią się" nerkami w warszawskim szpitalu

To pierwsza taka operacja w Polsce, którą specjaliści w tej chwili przeprowadzają w jednym z warszawskich szpitali klinicznych

"Wymiana łańcuchowa" - trzy pary "wymienią się" nerkami w warszawskim szpitalu

W klinice chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie dziś rano rozpoczął się pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy nerek, pobranych od żywych dawców niespokrewnionych. To ogromne wyzwanie dla całego personelu szpitala, biorącego udział w tej skomplikowanej operacji.

Przeszczep łańcuchowy jest przeprowadzany między trzema parami, które wymienią się między sobą nerkami. W każdej parze są pacjenci, którzy chcą być dawcami dla bliskich sobie osób, ale z powodu niezgodności krwi, nie mogą nimi zostać. Między tymi parami zostanie w tej sytuacji przeprowadzony przeszczep krzyżowy nerek, nazywany wymianą łańcuchową. Przykładowo, narząd młodego mężczyzny zostanie przeszczepiony pacjentowi, który nie może otrzymać nerki od swej siostry. Jego matka natomiast otrzyma nerkę od trzeciej pary, w której między małżonkami również jest niezgodność immunologiczna.

„Wymianę łańcuchową” przeprowadza zespół specjalistów w składzie: prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr Rafał Kieszek. Koordynatorem transplantacyjnym całego przedsięwzięcia jest mgr Aleksandra Tomaszek.

W klinice chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie w lutym 2015 r. zespół w tym samym składzie przeprowadził przeszczep krzyżowy nerek od żywych dawców niespokrewnionych na dwóch parach. Przygotowywano się do tej operacji przez trzy lata.

Przeprowadzenie takiej operacji na trzech parach to dużo większe wyzwanie. Ma ona potrwać do późnych godzin popołudniowych.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)