Wycieczka w sztukę współczesną dla dzieci
Akademia Sztuk Pięknych zaprasza w swoje magiczne mury
15.11.2012 18:58
Spotlight Kids to wydarzenie dzięki któremu, zarówno dorośli jak i dzieci, na kilka godzin przeniosą się do świata sztuki współczesnej. Warsztaty i spotkania z artystami, specjalnie przygotowane wystawy prac dla młodych odbiorców, sklepik ze sztuką, kącik malucha i brunch dla rodziców i ich pociech, to tylko część atrakcji jakie czekają na uczestników podczas drugiej odsłony - SPOTLIGHT KIDS, która tym razem odbędzie się w magicznych wnętrzach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Celem platformy Spotlight Kids jest poszerzanie wiedzy na temat sztuki współczesnej wśród jej najmłodszych odbiorców. Jednym z kluczowych działań realizowanych przez platformę jest organizacja warsztatów pod nazwą Sztukostwory z uznanymi artystami. Tym razem do współpracy zaproszono twórców z różnych dziedzin sztuki: fotografii, malarstwa/instalacji oraz komiksu. Jest to długoterminowy projekt tworzony przez artystów, pedagogów i pasjonatów sztuki współczesnej.
Sztukostworypoprowadzą znani polscy artyści: Bownik (fotograf), Krzysztof Ostrowski (grafik, twórca komiksów, muzyk, lider grupy Cool Kids of Death) oraz Agnieszka Grodzińska (malarka, autorka instalacji). Podczas warsztatów najmłodsi nie tylko poznają dzieła i twórców sztuki współczesnej, ale również będą mogli ją współtworzyć.
Wstęp na wiele z warszatów jest wolny.
18 listopada tematami warsztatów będą:
- SKIEROWANE DO DZIECI W WIEKU OD 6 DO 10 LAT:
Animuj się - prowadzenie Bownik
Warsztat zapozna dzieci ze sztuką fotografii, pokaże środowisko pracy fotografa, przybliży umiejętność pozowania. Animację poklatkową wykorzystuje się aktualnie w filmach reklamowych, teledyskach, często sięgają po nią artyści wizualni.
W ramach warsztatu z Bownikiem w zbudowanym na potrzeby małych uczestników „prawdziwym“ studio fotograficznym powstaną ruchome fotografie, wykorzystujące technikę animacji poklatkowej. Wspólnie z artystą prześledzimy proces powstawania animacji od samego początku - nauczymy się jak fotografuje się postać w ruchu i jak następnie w prosty sposób stworzyć efektowną animację.
I Ty zostaniesz Supermanem - prowadzenie Krzysztof Ostrowski
W myśl zasady, w komiksie możliwe jest wszystko, posługując się naiwnym, uproszczonym, "komiksowym" myśleniem, stworzymy armię bohaterów posiadających moce pozwalające na zmienianie rzeczywistości na lepsze.
Punktem wyjścia warsztatów jest jeden z najbardziej eksploatowanych w komiksie i chyba też najbardziej z komiksem kojarzonych motywów - postać obdarzonego supermocami bohatera. W projekcie superbohaterami stają się uczestnicy, którzy na dużych kartonach, używając dowolnie wybranych technik (farby, flamastry, kredki, nożyczki - kolaż) odrysowują swoje sylwetki i tworzą na nich swoje "superbohaterskie" alterego. Podstawą stworzenia każdej pracy jest określenie supermocy danej postaci. "Supermoce" to nic innego jak rzeczy, które małego artystę fascynują, które lubi robić lub o nich marzy. Gotowe rysunki plus komiksowe dymki złożą się na dużą kompozycję - swoistą panoramę niczym nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni.
Printermedium – prowadzenie Agnieszka Grodzińska
warsztat xerografii, druku i monotypii
W ramach projektu przybliżony zostanie dzieciom proces transformacji i reprodukcji obrazów. Zajmiemy się przepływem materiału wizualnego: jego archiwizacją, reprodukowaniem, umiejscowieniem w kontekście współczesności. Struktury wizualne, będące obrazem zapośredniczonym poprzez reprodukcję (reprint z książek, magazynów, ulotek reklamowych) zostaną wykorzystane jako bazowy materiał. Warsztat pokażą jak powstaje obraz z matrycy (grafika, ksero, wydruk) oraz jak wykonać niepowtarzalną odbitkę graficzną pomijając matrycę (np. przesunięcia w ksero czy monotypia).
Czas trwania każdego z warsztatów – 90 minut
Udział w każdym z warsztatów jest płatny – 20 zł od osoby
Zapisy: sztukostwory@spotlightart.pl
- SKIEROWANE DO DZIECI 3+
Tata reporter i Zaczarowana wigilia
Warsztaty literacko-muzyczne – prowadzenie Sergiusz Pinkwart
Podczas półtoragodzinnych interaktywnych warsztatów dzieci będą miały okazję spotkać się z autorem książki Tata reporter i porozmawiać o drodze prowadzącej od szkoły podstawowej, do pracy w mediach. Pisarz opowie o kulisach pracy dziennikarza i korespondenta zagranicznego. Zdradzi jak osiągać sukcesy na lekcjach języka polskiego, zdobyć uznanie nauczycieli i szacunek szkolnych kolegów. Na podstawie swojej książki "Zaczarowana wigilia" podpowie jak szukać tematów do pisania i porozmawia z dziećmi o psychologicznych kwestiach używania komunikatorów internetowych, przeciwdziałaniu alienacji i wrażliwości na poczucie osamotnienia we współczesnym świecie zdominowanym przez powierzchowne relacje internetowe. Równocześnie Sergiusz Pinkwart będzie prezentował dzieciom instrumenty smyczkowe, zagra kilka popularnych melodii i nauczy młodzież tańca zbójnickiego.
Czas trwania – 2 x 90 minut
Udział bezpłatny
Zapisy: sztukostwory@spotlightart.pl
Zamki
warsztaty o architekturze
prowadzenie: Zuzanna Zasacka
Podczas warsztatów dzieci będą poznawać jak zmieniał się zamek na przestrzeni wieków.
Czas trwania – 90 minut
Udział bezpłatny
Zapisy: sztukostwory@spotlightart.pl
Akademia Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5
18 listopada 2012 (niedziela) g. 12:00 - 18:00