Trwa ładowanie...

Wybory 2020 poza miejscem zamieszkania. II tura. Jak głosować?

Przed nami druga tura wyborów prezydenckich. Dzisiaj ostatni dzień na odbiór zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wybory 2020 poza miejscem zamieszkania. II tura. Jak głosować?Źródło: PAP
d3ybjv4
d3ybjv4

W najbliższą niedzielę, 12 lipca odbędą się w Polsce wybory prezydenckie, w których Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Żaden z kandydatów nie uzyskał bowiem w pierwszej turze ponad 50 proc. poparcia.

Lipiec dla wielu z nas to jednak czas wakacji i wypoczynku poza domem. Co zrobić, aby móc przystąpić do głosowania nawet, kiedy będziemy przebywać poza miejscem zameldowania?

Warszawa. Ostatni dzień na odbiór zaświadczenia o prawie do głosowania

Do piątku 10 lipca możemy odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem stałego zameldowania. Zaświadczenie takie możemy uzyskać telefaksem lub drogą elektroniczną – poprzez złożenie odpowiedniego wniosku na platformie ePUAP.

Zobacz również: "Wybory 2020. Wiceminister finansów Piotr Patkowski wspiera Andrzeja Dudę"

Przy składaniu wniosku internetowo wymagane będzie podanie naszego imienia, nazwiska, daty urodzenia oraz numeru pesel, jak również adresu zamieszkania.
Przykład wniosku opublikowany został na stronie stołecznego Urzędu Miasta.

d3ybjv4

O zaświadczenie należy zgłosić się do urzędu gminy, gdzie figurujemy na liście wyborców. Jeśli nie możemy wybrać się tam sami, jest możliwość odbioru dokumentu za pośrednictwem osoby upoważnionej do tego.

W związku z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy odbiorem zaświadczenia, miasto wydłużyło o dwie godziny czas pracy urzędu. Aktualnie urząd w każdej dzielnicy czynny jest do godz. 18.00.

Przypominamy, że zaświadczenie o prawie do głosowania, pozwala nam wprawdzie głosować w dowolnym miejscu Polski oraz za granicą i na polskich statkach morskich, jednak wydawane jest tylko jednorazowo. Jeśli dokument zostanie zgubiony lub zniszczony, nie będziemy mogli oddać głosu w niedzielnych wyborach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3ybjv4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybjv4
Więcej tematów