RegionalneWarszawaWybierz nazwy dla pociągów PKP Intercity

Wybierz nazwy dla pociągów PKP Intercity

Głosowanie potrwa do 25 września.

Wybierz nazwy dla pociągów PKP Intercity
Karol Lewandowski

Od 12 września na facebookowym profilu PKP Intercity można zagłosować na nazwy dla dziesięciu pociągów, mających kursować od nowego rozkładu jazdy 2016/17. Jest to już druga edycja internetowego plebiscytu. Partnerami tegorocznej akcji są Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Plebiscyt zakończy się 25 września.

W tym roku do akcji włączyły się dwie instytucje - Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Partnerzy zaproponowali nazwy, które związane są z polską kulturą i historią. Dzięki temu pasażerowie będą mieli okazję zapoznać się z ciekawymi dziełami sztuki czy biografią ważnych postaci historycznych.

- Muzeum Narodowe w Warszawie zaproponowało nazwy dla pociągów, które nawiązują do tytułów najsłynniejszych polskich dzieł malarskich, rzeźby, nazwisk znanych malarzy oraz zjawisk obecnych w historii sztuki. Chcielibyśmy zainspirować podróżnych do zapoznania się z twórczością takich autorów jak Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński czy Jan Matejko. Wśród wybranych dzieł znalazły się m.in. Pomarańczarka, Bociany, Stańczyk. Być może już niedługo pojedziemy w Polskę z Pocałunkiem, Awangardą czy Rytmem. Wszystkie te dzieła i tendencje sztuki można na co dzień poznawać w gmachu Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 w Warszawie - mówi rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Warszawie, Marta Dziewulska.

- Historia i pamięć o przeszłości są niezmiernie ważne, ponieważ budują wspólnotę, kształtują też nasz kod kulturowy. Nazwanie pociągów imionami bohaterów naszej Wolności to jedna z form edukacji historycznej, adresowanej głównie do młodego pokolenia. Podróż pociągiem może stać się bowiem okazją do refleksji nad przeszłością, aby wzorem bohaterów lat minionych budować teraźniejszość i myśleć o przyszłości - zachęca do udziału w plebiscycie p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Deyna, Błyskawica i Kortowo już kursują

Pierwsza edycja plebiscytu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W głosowaniu wzięło udział blisko 50 tysięcy osób. Internauci wybrali nazwy takie jak Kortowo, Deyna, Bursztyn czy Błyskawica, które jeżdżą w obecnym rozkładzie jazdy.

Pociągi z nowymi nazwami będą kursować m.in. na trasach: Warszawa – Szczecin, Warszawa – Rzeszów, Katowice – Świnoujście, Szczecin – Olsztyn, Lublin – Bielsko-Biała czy Poznań – Trójmiasto. Składy będą jeździć od nowego rozkładu jazdy 2016/17.

Jak oddać swój głos?

Głosowanie zacznie się 12 i potrwa do 25 września. System głosowania jest bardzo prosty. Wystarczy odwiedzić nasz profil na Facebooku „PKP Intercity. Pociąg do podróży” i w specjalnie przygotowanej ankiecie wybrać jedną z trzech propozycji nazw dla każdego z 10 pociągów. Opis wszystkich nazw znajduje się na stronie: http://www.intercity.pl/plebiscytnanazwy .

(Fot. PKP Intercity/mat.prasowe)

Pratnerami plebiscytu są: Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Od afrykańskich mistrzów po Botticellego, Rembrandta i Picassa, od egipskich mumii po hity polskiego dizajnu, od sztuki sakralnej po feministyczną Sztukę konsumpcyjną Natalii LL… Muzeum Narodowe w Warszawie to znacznie więcej niż arcydzieła świetnie znane ze szkolnych podręczników, choć Bitwa pod Grunwaldem Matejki, Bociany Chełmońskiego czy Dziwny ogród Mehoffera zajmują ważne miejsce w kolekcji liczącej dziś około 830 tysięcy muzealiów. Najważniejsze dzieła – nie tylko malarstwo i rzeźba, lecz także fotografia i sztuka nowych mediów – prezentowane są w modernistycznym gmachu w centrum Warszawy, a także w internecie, w serwisie Cyfrowe MNW. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Urząd został utworzony na podstawie przepisów ustawy z 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jest to centralny urząd administracji rządowej w Polsce, którego zadaniem jest podejmowanie działań zapewnianiających uczestnikom walk o niepodległość Polski oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego niezbędnej pomocy i opieki oraz należnego im szacunku i pamięci.

Wśród szczegółowych zadań Urzędu znajduje się m.in. podejmowanie inicjatyw związanych z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego. Urząd wydaje również decyzje o przyznaniu uprawnień i świadczeń przysługujących kombatantom, działaczom antykomunistycznej opozycji oraz ofiarom represji reżimów totalitarnych, a także pozostałym po nich wdowom i wdowcom.

Źródło: (PKP Intercity)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)