Trwa ładowanie...

Wszczęto postępowanie w sprawie wpisania pl. Defilad do rejestru zabytków!

"Chodzi o obszar wraz z zachowanymi elementami kompozycji i zagospodarowania terenu, powstałymi w latach 1951-1955"

Wszczęto postępowanie w sprawie wpisania pl. Defilad do rejestru zabytków!
dm3jpl4
dm3jpl4

Teren wokół Pałacu Kultury i Nauki może wkrótce trafić do rejestru zabytków. Barbara Jezierska, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczęła właśnie postępowanie w tej sprawie.

O jej decyzji poinformował Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków. Chodzi o teren wyznaczony ulicami: od północy - ul. Świętokrzyską, od wschodu - ul. Marszałkowską, od zachodu - ul. Emilii Plater.

W zawiadomieniu czytamy m.in., że chodzi o obszar "wraz z zachowanymi elementami kompozycji i zagospodarowania terenu, powstałymi w latach 1951-1955, stanowiącym o jego pierwotnym charakterze".

Elementy te, to m.in. platforma wokół PKiN , wraz ze zjazdami, schodami i murkami, cztery fontanny, trybuna i obeliski znajdujące się przy niej, oraz napisy z mosiądzu, które są wbudowane w chodniki - "Tu była ulica Pańska", czy "Tu była ulica Śliska".

dm3jpl4

Co z Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Do rejestru mają też trafić tereny zielone z placu, czyli park Świętokrzyski oraz skwer położony wzdłuż Alej Jerozolimskich (w tym fontanny, zegary słoneczne i latarnie) oraz prawie cały zespół Dworca Śródmieście - pawilony, schody i znajdujące się tam gazony.

To nie pierwsza próba wpisania Placu do rejestru. W 2008 roku dwóch radnych złożyło podobny wniosek na ręce konserwatora. Ratusz był przeciwny temu pomysłowi. Chodziło o zabudowę części parku Świętokrzyskiego. Po kontrowersyjnej wypowiedzi prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz , która w rozmowie z "Życiem Warszawy", powiedziała m.in., że "zabudowa w parku Świętokrzyskim stanie. Nie wiem jeszcze, jak będzie intensywna, ale rejon skrzyżowania Emilii Plater i Świętokrzyskiej jest zbyt cenny, by rosły tam tylko drzewa", co wywołało burzliwą dyskusję o roli zieleni w mieście.

Wpisanie placu do rejestru uniemożliwiłoby też budowę na nim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (o powierzchni ok. 15 tys. mkw) siedziby oraz Teatr TR Warszawa (11 tys. mkw) ( zobaczcie wizualizacje ).

dm3jpl4
dm3jpl4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm3jpl4
Więcej tematów