RegionalneWarszawaWracają "Ogrody Muzyczne". Festiwal na dziedzińcu Zamku Królewskiego

Wracają "Ogrody Muzyczne". Festiwal na dziedzińcu Zamku Królewskiego

Wszystkie wydarzenia odbywają się w klimatyzowanym namiocie

Wracają "Ogrody Muzyczne". Festiwal na dziedzińcu Zamku Królewskiego

15.07.2016 08:18

"Po obu stronach gór" - to hasło 16. Festiwalu Ogrody Muzyczne. W programie kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych: projekcji sfilmowanych wybitnych inscenizacji operowych i spektakli baletowych, spotkań z wybitnymi artystami oraz koncertów live. Gościem Honorowym 16. Ogrodów jest Słowacja. Tegoroczny festiwal odbywać się będzie w dn. 15 lipca-9 sierpnia na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wśród gości 16. Ogrodów będą - jak zapowiadają organizatorzy - m.in.: Janusz Majewski, Krzesimir Dębski, Boris Kudlička. Spodziewany jest także przyjazd rumuńsko-francuskiego reżysera Radu Mihăileanu. Twórca ten zdobył nagrodę publiczności 15. Festiwalu Ogrody Muzyczne - Złotą Konewkę 2015 za świetny film „Koncert”. Podczas tegorocznych Ogrodów film będzie pokazany ponownie, a projekcję poprzedzi wręczenie Radu Mihăileanu Złotej Konewki.

Od 2008 r. Gościem Honorowym festiwalu jest kraj obejmujący 1 lipca przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Znajduje to odbicie w programie, który prezentuje sztukę tego kraju. Były już kolejno „Ogrody”: francuskie, skandynawskie z akcentem na szwedzkie, belgijskie, polskie, śródziemnomorskie z akcentem na Cypr, litewskie, włoskie i luksemburskie. W 2016 r. gościem honorowym Ogrodów jest Słowacja, która 1 lipca br. przejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W programie będą dwa wieczory słowackie i trzy koncerty w wykonaniu muzyków ze Słowacji.

15 lipca w Koncercie inauguracyjnym "Oj, zabawa! Janosikowa muzyka" wystąpi słowacka grupa folkowa Kandráčovci. W programie - słowacka muzyka źródeł. Gościem wieczoru będzie Dušan Krištofík, ambasador Słowacji w Polsce.

Interesująco zapowiada się wieczór „Twórcy”, podczas którego Boris Kudlicka – jeden z najbardziej znanych Słowaków mieszkających w Polsce – opowie o swoim ojcu, artyście malarzu, wieloletnim profesorze Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.

W cyklu portretów muzycznych zaprezentowane zostaną filmy o Leonardzie Bernsteinie, Arbo Pärcie i Fryderyku Chopinie. Dokument o naszym najsławniejszym kompozytorze zrealizował w 2014 r. Phil Grabsky – Brytyjczyk z polskimi korzeniami, autor znakomitego cyklu o kompozytorach „W poszukiwaniu…” („In search of…”). Zdjęcia kręcono m.in. podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Gościem wieczoru przed projekcją „W poszukiwaniu Chopina” będzie pianista Paweł Kowalski.

Blok operowy wypełnią przedstawienia zarejestrowane w nowojorskiej Metropolitan Opera, a baletowy spektakle z moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Gwoździem programu koncertowego będzie - zdaniem organizatorów - występ YOGA Orchestra of the Americas – Młodzieżowej orkiestry obu Ameryk.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się w klimatyzowanym namiocie, rozbitym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Może on pomieścić ok. tysiąca widzów. Wieczory zaczynają się o godz. 19.00, z wyjątkiem projekcji oper z Met, które rozpoczynają się o godz. 18.00. Początek pozostałych projekcji i koncertu inauguracyjnego po spotkaniu z gościem wieczoru, ok. godz. 19.40. Bilety kosztują od 12 do 25 zł. Szczegóły cennika na stronach Zamku .

Źródło: PAP

Obraz
kulturamuzykasztuka
Zobacz także
Komentarze (0)