Trwa ładowanie...

Wojewoda wyciął drzewa w centrum miasta bez zgody. Teraz musi zapłacić karę

Pomimo objęcia ochroną konserwatorską dziedzińca urzędu wojewódzkiego przy pl. Bankowym w Warszawie, wojewoda mazowiecki sam zdecydował o usunięciu z tego terenu rosnących tam drzew. Teraz Zdzisław Sipiera z PiS za samowolną wycinkę będzie musiał słono zapłacić.

Wojewoda wyciął drzewa w centrum miasta bez zgody. Teraz musi zapłacić karęŹródło: UM Warszawa
d46d4zx
d46d4zx

Nie było zgody na wycinkę drzew i krzewów sprzed dziedzińca urzędu, dlatego na wojewodę została nałożona kara w wysokości 18 tys. 350 zł - podaje "Gazeta Wyborcza" powołując się na rzeczniczkę marszałka Mazowsza Martę Milewską. To pokłosie zarządzonej przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę modernizacji terenu przed swoją siedzibą, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku.

Poszło o zwykłe niedopatrzenie i... pośpiech. Dziedziniec przy budynku, gdzie znajduje się także urząd wojewódzki, jest wpisany do rejestru zabytków. O ile remont był uzgodniony ze stołecznym konserwatorem, to usunięcie rosnących tam drzew już nie. Wystarczyło złożyć odrębny wniosek o pozwolenie na ich wycinkę. Tego jednak wojewoda nie zrobił, a co za tym idzie, dokonał tego niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Spór kompetencyjny

Gdy warszawski ratusz poprosił o sprawdzenie tej samowolki, sprawą zajął się mazowiecki urząd marszałkowski. Kwestia nielegalnej wycinki, dokonanej bez stosownej zgody najpierw została przekazana wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Pełniący to stanowisko prof. Jakub Lewicki uznał jednak, że nie jest właściwą osobą do nałożenia kary i zlecił Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

NSA zadecydował, że karę powinien wymierzyć Marszałek Województwa Mazowieckiego. Dopiero 17 października (czyli ponad rok od samowolnego usunięcia świerków sprzed urzędu na pl. Bankowym), postanowiono o ukaraniu wojewody grzywną. Nie była ona przypadkowa - ustalono ją na podstawie standardowego przelicznika, który wynika z rozmiaru i obwodu pni wyciętych drzew.

Źródło: Agencja Gazeta

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Wycinka drzew w Warszawie

d46d4zx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46d4zx
Więcej tematów