RegionalneWarszawaWładze miasta dokarmią i wysterylizują bezdomne koty. Jest ich prawie 30 tysięcy

Władze miasta dokarmią i wysterylizują bezdomne koty. Jest ich prawie 30 tysięcy

Przewidziany jest zakup ponad 341 ton karmy.

Władze miasta dokarmią i wysterylizują bezdomne koty. Jest ich prawie 30 tysięcy
Katarzyna Zając-Malarowska

Władze stolicy podpisały umowę na zakup ponad 340 ton karmy, którą przez najbliższe 16 miesięcy będą dokarmiane wolno żyjące koty. Miasto sfinansuje też sterylizację oraz czipowanie psów i kotów.

Stołeczny ratusz poinformował w czwartek, że podpisał z jedną z prywatnych hurtowni umowę na sprzedaż, dostarczenie i dystrybucję karmy dla kotów wolno żyjących w Warszawie. Zamówienie będzie realizowane od maja br. do sierpnia 2018 r. Całkowity koszt realizacji umowy wyniesie blisko 2,55 mln zł. W okresie obowiązywania umowy przewidziany jest zakup ponad 341 ton karmy, w tym ponad 87,4 ton pokarmu suchego oraz ponad 253,8 ton mokrego. Oznacza to, że na jednego kota będą przypadać prawie 3 kg karmy suchej i ponad 8,5 kg mokrej.

Bezpłatne zabiegi

W Warszawie zarejestrowanych jest ponad 29 tys. kotów wolno żyjących. Ratusz podkreśla, że nie są to zwierzęta bezdomne, w związku z tym nie wolno ich wyłapywać ani wywozić. Takie koty żyją po prostu w otoczeniu człowieka, zajmuje się nimi ok. 2,4 tys. społecznych opiekunów.

Poza dokarmianiem zwierzaków, miasto ponownie finansuje sterylizację psów i kotów. Po blisko roku przerwy, spowodowanej rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody mazowieckiego (badał, czy akcja jest zgodna z przepisami), bezpłatne zabiegi można wykonywać w kilkudziesięciu lecznicach weterynaryjnych. Wykaz lecznic oraz szczegółowe informacje nt. akcji można znaleźć na miejskiej stronie internetowej.

Za co zapłaci miasto?

Stołeczny ratusz pokrywa koszty zabiegu, obejmujące: badanie przed zabiegiem, wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie, zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku oraz wizytę kontrolną, w tym badanie i zdjęcie szwów. Jeżeli w trakcie wizyty kwalifikującej okaże się, że potrzebne są dodatkowe badania, miasto już nie pokryje ich kosztów.

W tych samych lecznicach, co sterylizację, można również bezpłatnie zaczipować psy i koty. Ratusz podaje, że w ciągu 10 lat prowadzenia akcji elektronicznemu znakowaniu poddanych zostało ponad 88 tys. czworonogów. Tylko w 2016 roku zaczipowano 4793 czworonogi. Obie akcje - sterylizacji i czipowania - potrwają do 15 grudnia 2017 r. lub wyczerpania środków finansowych.

żródło: PAP

Obraz
psypomocsterylizacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)