Trwa ładowanie...

Wildstein i Wajda kandydatami klubów do tytułu Honorowy Obywatel Warszawy

Partie mają czas na zgłoszenie do 15 czerwca

Wildstein i Wajda kandydatami klubów do tytułu Honorowy Obywatel Warszawy
d1sgv2r
d1sgv2r

Publicysta Bronisław Wildstein oraz reżyser Andrzej Wajda to kandydaci klubów partyjnych do tytułu Honorowy Obywatel miasta stołecznego Warszawy. 25 czerwca Rada Miejska podejmie decyzję w tej sprawie.

Honorowy Obywatel miasta Warszawy to tytuł nadawany tym, którzy szczególnie zasłużyli się dla stolicy. Zgodnie z przepisem paragrafu 5 Statutu Miasta, "Honorowe Obywatelstwo, (...) jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. (...)". Osoby wyróżnione mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w: sesjach Rady Miasta; uroczystościach, imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i innych organizowanych przez Miasto. Mają też kilka dodatkowych przywilejów, m.in. prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej .

Wśród najsłynniejszych Honorowych Obywateli znaleźć można takie nazwiska, jak Jerzy Waldorf, Maria Skłodowska-Curie, Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Jan Paweł II, Stefan Starzyński (tytuł nadano mu pośmiertnie) czy zamarły niedawno Władysław Bartoszewski.

O wybór kandydatów zapytaliśmy przewodniczących klubów partyjnych - Bronisław Wildstein jest niezwykłym dziennikarzem, walczącym o prawdę. Chcemy docenić odwagę i bezkompromisowość - powiedział WawaLove.pl szef klubu PiS Jarosław Krajewski. - Warto przypomnieć, że to działacz opozycji, współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Na pytanie czym szczególnym zasłużył się dla naszego miasta, Krajewski odpowiedział, że "chce by miasto w ten sposób doceniła całokształt twórczości pisarskiej Wildsteina".

d1sgv2r

Dowiedzieliśmy się również, że klub Platformy Obywatelskiej zgłosi do tytułu Andrzeja Wajdę, reżysera i laureata Oscara. Jak nam powiedział jeden z członków klubu zastrzegając anonimowość, zdaniem PO "takiego wyboru nie trzeba właściwie uzasadniać", bowiem "jest to postać wyjątkowo zasługująca na ten tytuł". O wyborze reżysera poinformował we wtorek Jarosław Szostakowski, szef PO, dodając, iż jego klub skłania się jednak ku propozycji PiS. Oznaczałoby to, iż tylko Bronisław Wildstein dołączyłby do elitarnego grona Honorowych Obywateli.

- Póki co, do miasta nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie - powiedział WawaLove Sławomir Paszkiet z biura Rady Miasta. - Kluby mają na to czas do 15 czerwca -mówi rzecznik Rady i dodaje, że osobny wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela może złożyć również prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rady poszczególnych dzielnic. Najbliżasza Rada Miasta zbierze się 25 czerwca i wówczas poznamy nowych Honorowych Obywateli.

d1sgv2r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sgv2r
Więcej tematów