Trwa ładowanie...

Wielkanoc 2020. Msze dla 50 osób? Parafie czekają na decyzję rządu

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 marca- do 11 kwietnia w uroczystościach kościelnych uczestniczyć może do 5 osób. Oznacza to, że w Niedzielę Wielkanocną kościoły wypełnią się dziesięciokrotnie większą liczbą wiernych? Parafie oczekują na decyzje.

Wielkanoc 2020. Msze dla 50 osób? Parafie czekają na decyzję rząduŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2p4lc5
d2p4lc5

Koronawirus w Polsce. Wielkanoc 2020 w cieniu koronawirusa

W rozporządzeniu z 24 marca opisane zostały zasady, dotyczące liczy osób, które mogą wziąć udział w uroczystościach kultu i obrządku religijnego, takich jak, chociażby pogrzeby i msze święte. I tak do soboty, 11 kwietnia może w nich uczestniczyć do pięciu osób- poza księdzem i jego pomocnikami, ale już od niedzieli, 12 kwietnia we mszy świętej będzie mogło uczestniczyć do 50 osób. Tym razem już łącznie z księdzem i jego asystą.

Na ten moment nie wiadomo, jaka będzie skala ograniczeń, jeżeli chodzi o Niedzielę Zmartwychwstania. Dodajmy, że jutro, czyli 9 kwietnia zaplanowana jest konferencja ministra zdrowia Łukasz Szumowskiego, w związku z czym istnieje możliwość, że zasady te ulegną zmianie i obecne obostrzenia zostaną potrzymane.

Wielkanoc 2020. Święcenie pokarmów- jak będzie wyglądać?

W związku z pandemią koronawirusa tegoroczna Wielkanoc będzie wyglądać, inaczej niż wyobrażaliśmy to sobie jeszcze kilka miesięcy temu. Nie oznacza to jednak, że będzie gorsza czy uboższa w przeżywanie. Mimo że Episkopat zrezygnował z tradycyjnego święcenia pokarmów, Biskupi zachęcają, by pobłogosławić je w rodzinach. Na czym polegać będzie ta domowa alternatywa? W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na początku śniadania wielkanocnego głowa rodziny powinna pobłogosławić pokarmy. Dokładne wytyczne, jak powinien wyglądać taki obrzęd, znajdują się na stronach internetowych poszczególnych parafii. Już teraz informujemy, że do przeprowadzenia błogosławieństwa niezbędna będzie świeca oraz Pismo Święte. Nie potrzebna jest z kolei woda święcona.

- Warto rozpocząć znakiem krzyża, zapalić świecę (np. paschalik) wypowiadając wielkanocne pozdrowienie: Chrystus zmartwychwstał Alleluja, na co zebrani przy stole odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał Alleluja! Następnie można odczytać tekst Pisma świętego oraz odmówić modlitwę Ojcze Nasz- czytamy na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej.

d2p4lc5

Oprócz tego wierni podczas Świąt Wielkanocnych będą mogli uczestniczyć w mszach świętych oraz nabożeństwach online. Transmisje dostępne są na stronach internetowych parafii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda apeluje do młodzieży na TikToku

d2p4lc5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p4lc5
Więcej tematów