Trwa ładowanie...

Wawer kończy 150 lat!

Wawer dawniej był gminą, do której należała m.in. Saska Kępa, Gocławek, Grochów, Stara Miłosna i Kaczy Dół.

Wawer kończy 150 lat!
dc5uk1q
dc5uk1q

Gminę Wawer utworzono w 1866 r. Teren obecnej dzielnicy stanowił wtedy jedną z dwudziestu gmin ówczesnego powiatu warszawskiego. Z okazji rocznicy odbędzie się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych, sportowych i historycznych.

- Rocznica jest okazją by przypomnieć o bogatej tradycji i historii naszej dzielnicy - mówi zastępca burmistrza dzielnicy Wawer Leszek Baraniewski. – Wawer jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy ze stale rosnąca liczbą mieszkańców, ciekawym klimatem, urokami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i historią tzw. linii otwockiej. Tradycja spotyka się z u nas z nowoczesnością, co sprzyja rozwojowi – dodaje.

Obchody będą obfitować w różnorodne wydarzenia historyczne, kulturalne i sportowe. Kulminacyjnym wydarzeniami będą koncert muzyków Filharmonii Narodowej (15 maja ) i piknik flisacki „Zielone Świątki na Urzeczu” (14 maja), przypominający tradycje Urzecza Wisły. W dniach 1 -2 października przez dzielnicę przejedzie zabytkowy pociąg parowy. Wydarzeniu „Kolej na Wawer” towarzyszyć będzie koncert i spotkania z artystami. Planowane jest także Wawerskie Spotkanie Kabaretowe z udziałem gwiazd polskiego kabaretu (4 września) , bieg pod nazwą „Sztafeta Patriotów” na 11 listopada, piknik Wawerski Dzień Sportu, który odbędzie się w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Nadwiśle” przy ul. Skalnicowej (11 września) i ostatni etap największego w Polsce wyścigu kolarzy amatorów MTB - Poland Bike Marathon (25 września).

- Poprzez organizację imprez plenerowych chcemy pokazać walory przyrodnicze zielonej dzielnicy, jaką jest Wawer. Wawerskie, leśne szlaki rowerowe przez urokliwe tereny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, czy piękne brzegi wawerskiej Wisły, które chcemy ożywić i zagospodarować to z pewnością interesujące atrakcje dzielnicy – podkreśla zastępca burmistrza Leszek Baraniewski.

dc5uk1q

Teren gminy Wawer powstałej w 1866 r. sięgał dużo dalej w kierunku północno-zachodnim niż obszar późniejszej gminy i obecnej dzielnicy Wawer. Do gminy należały wówczas m.in. Wawer, Wygoda, Glinki, Czaplowizna, Zastów, Kaczy Dół (dziś Międzylesie), Stara Miłosna, Kawęczyn, Grochów, Gocław, Gocławek, Saska Kępa i Witolin. Gmina kilkakrotnie przeszła przeobrażenia. Zmniejszona została w 1916 r., zmiany administracyjne nastąpiły też w 1924 i 1939 r. W 1951 r. obszar dzisiejszego Wawra przyłączono do Warszawy. Nazwa Wawer ponownie pojawiła się jako gmina w 1994 r., i w końcu jako dzielnica w 2002 r.

dc5uk1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc5uk1q
Więcej tematów