Warszawskie rzeźby w SPA
Bicze wodne, zabiegi kosmetyczne i preparaty pielęgnacyjne
Warszawskie rzeźby myte są dwa razy w roku, na wiosnę oraz jesienią. W pięciu parkach, czyli w Ogrodzie Saskim, Parku Ujazdowskim, Parku Praskim, Parku Skaryszewskim i na Polu Mokotowskim jest ich aż 43. Zajmuje się nimi Zarząd Oczyszcza nia Miasta . Rzeźby są myte przy pomocy wody pod ciśnieniem. Zapewnia to dokładne usunięcie z powierzchni posągów bieżących zanieczyszczeń, takich jak pył, kurz czy ptasie odchody. Oprócz monumentów czyszczone są inne elementy małej architektury w parkach, takie jak poidełka dla ptaków, kamienne ławy i wazy, zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim, kapliczka w parku Skaryszewskim czy mostek w parku Ujazdowskim.
Po umyciu na rzeźby nakładany jest środek glonobójczy, który zwalcza glony, mchy oraz porosty, a także zabezpiecza powierzchnię przed ponownym ich rozwojem. Zabezpieczanie preparatami pielęgnacyjnymi i mycie to elementy programu konserwatorskiego jaki Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi dla rzeźb znajdujących się na terenach parków.
Codzienny monitoring stanu rzeźby realizowany jest przez firmy zajmujące się na zlecenie ZOM pracami porządkowymi w parkach. Co miesiąc odbywa się profesjonalny przegląd zabytków. Konserwatorzy sprawdzają każdy z nich, oceniają stan i w przypadku konieczności przeprowadzenia fachowych zabiegów określają jakie prace należy wykonać.
Jeśli jest taka potrzeba (a zwykle jest) konserwatorzy uzupełniają powierzchnię, fugę lub detal rzeźbiarski. Usuwają też napisy i nakładają też zabezpieczenie "antygrafitti", które ułatwia usuwanie napisów z powierzchni monumentu. Niektórym grafficiarzom nie przeszkadza rodzaj powierzchni, nieważne czy jest z początków XIX wieku, czy XXI. Ważne żeby pomazać. Co na to zabytkowe rzeźby? No cóż... przetrwały tyle wojen i zawieruch, że przetrwają i grafficiarzy.
Przeczytajcie też: John Vachon - "Trzy razy Polska" [dawna Warszawa na zdjęciach]