Warszawskie mosty w budowie (STARE ZDJĘCIA)
Pamiętacie jeszcze warszawski most Syreny? Był to most tymczasowy, zbudowany w 3 miesiące w 1985 roku. Miał zastąpić remontowany most Poniatowskiego. Po zakończeniu remontu pozostał na czas remontu Śląsko-Dąbrowskiego. W końcu, ze względu na ciągły wzrost ruchu samochodów w Warszawie, pozostał aż do 2000 roku. Wtedy to zastąpił go malowniczy most Świętokrzyski. Elementy mostu Syreny tworzą obecnie most nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim.
Z kolei most Średnicowy był budowany ponad 10 lat - od 1920 do 1931 roku. Połączył on Dworzec Główny z Dworcem Terespolskim (Wschodnim). We wrześniu 1944 roku został wysadzony przez wycofujące się z Pragi wojska niemieckie. W latach 1945-49 został odbudowany na filarach obniżonych o 5 metrów. W latach 60-tych XX wieku wybudowano most bliźniaczy. Niewiele osób wie, że obecny most Średnicowy jest w rzeczywistości dwoma oddzielnymi pomostami opierającymi się na tych samych filarach. Na każdym z pomostów znajdują się po dwa tory - dla ruchu podmiejskiego oraz dalekobieżnego.
Most Poniatowskiego *zbudowano w latach 1904-1914. Począkowo nazywał się "III Most". Razem z mostem zbudowano 700 metrowy wiadukt nad Powiślem, będący przedłużeniem Al. Jerozolimskich. W 1915 wojska rosyjskie wycofujące się z Warszawy wysadziły górne części dwóch filarów. Skonstruowany w 1916 roku prowizoryczny drewniany pomost szybko spłonął. Most odbudowano w latach 1921-26. W tym roku podczas przewrotu majowego na moście doszło do historycznego spotkania pomiędzy marszałkiem Józefem Piłsudskim a prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Do ponownego zniszczenia mostu, tym razem przez Niemców, doszło w 1944 roku. Odbudowano go ponownie i oddano do użytku w 1946 r. Po odbudowie most stracił sporo ze swojego klimatu. Przedwojenną ozdobną balustradę zastąpiono prostymi stalowymi barierkami. Nie odbudowano też kilku kamiennych ławek, które stały na filarach mostu. Inna jest też konstrukcja samych przęseł. *Szczątki oryginalnych ławek do dzisiaj leżą w wiślanym nurcie i można je zobaczyć przy niskim stanie
wody.
*Most Łazienkowski *otwarto w 1974 r. Pierwszego remontu most doczekał się już kilka lat po otwarciu. Kolejne naprawy odbywały się do roku 1998. Obecnie jest drugim co do wielkości ruchu mostem w Warszawie – dziennie przejeżdża po nim 130 tys. samochodów. Przed oddaniem do użytku Mostu Siekierkowskiego był najbardziej wysuniętym na południe mostem w Warszawie z natężeniem ruchu ok. 160 tys. samochodów dziennie.
Zdjęcia udostępniamy dzięki uprzejmości "Praga Południe XX wieku".