Trwa ładowanie...

Warszawskie metro najbardziej przeludnione

Otwarcie drugiej linii metra niewiele zmieni

Warszawskie metro najbardziej przeludnione
d40aibl
d40aibl

Warszawa ma najbardziej przeludnione metro w Unii Europejskiej - podaje strona Forsal.pl .

W europejskich miastach zwykle na jedną stację metra przypada ok. 25 tysięcy mieszkańców. W Warszawie jest ich trzy razy więcej. Nawet po otwarciu drugiej linii metra sytuacja będzie niewiele lepsza. Dzisiaj na każdą z 21 stacji stołecznego metra przypada 81,7 tys. mieszkańców. Po oddaniu do użytku sześciu nowych stacji współczynnik ten spadnie do 61,3 tysięcy. Z takim wynikiem Warszawa wyprzedzi tylko jedno unijne miasto - Genuę (Włochy). Poza Unią polska stolica wyprzedzi w rankingu rosyjski Petersburg oraz stolice Białorusi i Ukrainy – Mińsk i Kijów.

d40aibl

W rankingu wciąż jednak wyprzedzą nas największe europejskie stolice - Madryt, Paryż, Moskwa, Rzym i Londyn - jak również wiele mniejszych miast, takich jak Walencja, Bilbao, Porto, Sewilla, a nawet ukraiński Krzywy Róg.

Największą ciekawostką jest metro w niewielkim austriackim Tyrolu Serfaus. Na każdą z czterech stacji tamtejszej, liczącej 1,2 km długości, kolejki przypada jedynie 300 mieszkańców. Dlaczego? Bo Serfaus ma łącznie ok. 1,2 tys. obywateli i jest najmniejszą miejscowością na świecie, która może się pochwalić metrem.

d40aibl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40aibl
Więcej tematów