Warszawskie Dni Sąsiada. Ratusz radzi, by poznać się lepiej
Do organizowania sąsiedzkich spotkań, grillów, pikników, zabaw, wymian i garażowych wyprzedaży zachęca miasto przy okazji rozpoczynających się we wtorek Warszawskich Dni Sąsiada. To dobry pretekst, by poznać się bliżej, nawiązać relacje i złożyć sobie życzenia z okazji święta.
Podobną okazję fetują społeczności lokalne w miastach europejskich. Dzień Sąsiada patronatem objęła Komisja Europejska, wspiera je Komitet Regionów. Przypada ono na ostatni wtorek maja i trwa przez ostatni tydzień maja i początek czerwca.
- Pandemia uświadomiła nam znaczenie więzi sąsiedzkich. Co więcej, pokazała że nawet w tak dużym mieście jak Warszawa, gdzie od lat mówi się, że więzi społeczne osłabły, one jednak istnieją. To sąsiedzi w największym stopniu wspierali mieszkających obok seniorów czy przebywających na kwarantannie. Obchody Dnia Sąsiada są okazją, żeby te więzi mogły się pogłębiać - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Warszawskie dni rozpoczynają się we wtorek 25 maja i potrwają do 30 maja. W ich trakcie zaplanowano wiele działań dostępnych wszystkim warszawiakom.
W Warsztacie Warszawskim mieszkańcy Śródmieścia wspólnie z Fundacją Kulturotwórczą “Grupa w Działaniu” uruchomią wymiennik roślin i Jadłodzielnię, będzie też można przyłączyć się do spaceru i wspólnego malowania muralu.
Warszawskie Dni Sąsiada. Ratusz pomoże poznać się lepiej
Jednak ratusz zachęca do organizowania własnych, lokalnych imprez, niekoniecznie tylko w tych dniach, lecz podczas wszystkich ciepłych miesięcy. Można skorzystać przy tym z pomocy Spółdzielni Kultury (www.spoldzielniakultury.waw.pl). Portal ułatwia znalezienie i nieodpłatne wypożyczanie rzeczy potrzebnych do realizacji pomysłów na lokalne niekomercyjne działania, na przykład stołów, leżaków i namiotów. Spółdzielnia poradzi też, jak zorganizować takie i podpowie, gdzie zdobyć na te dni gry, zabawki i sprzęty animacyjne.
Każdy sposób na nawiązanie więzi sąsiedzkich jest dobry. Wspólna zabawa może połączyć obcych do tej pory ludzi, żyjących we wspólnej przestrzeni. Spotkania można organizować na podwórku, na ulicy, w ogródku, przed blokiem albo na okolicznym skwerku. Rodzaj aktywności jest dowolny - to mogą być pikniki, gry i zabawy podwórkowe, akcja sadzenia kwiatów, wymiana garażowa czy wydarzenie kulturalne, koncert lub wystawa zdjęć.