Trwa ładowanie...

Warszawa znalazła sposób na komary. Powstają budki lęgowe dla ich pogromców

Elewacje wyremontowanych budynków na warszawskiej Pradze-Północ zdobią dziwne konstrukcje. To budki lęgowe zamontowane z myślą o bardzo pożytecznych ptakach. Mieszkające w nich jerzyki są prawdziwymi "pogromcami" komarów. Jeden osobnik tego gatunku może zjeść w ciągu doby nawet 20 tys. pijących krew owadów.

Warszawa znalazła sposób na komary. Powstają budki lęgowe dla ich pogromcówŹródło: Facebook.com, fot: Porozumienie Dla Pragi
dn7ibbh
dn7ibbh

"Narzekamy na komary? Wsparciem w zwalczaniu tych "krwiożerczych" owadów są m.in. jerzyki. Niestety, remonty i termomodernizacje budynków prowadzą często do utraty przez te pożyteczne ptaki siedzib i miejsc lęgowych. Jest sposób by temu zaradzić" - brzmi wpis na facebookowym profilu "Porozumienie dla Pragi"

Chodzi o budki lęgowe pojawiające się na ścianach budynków komunalnych przy ul. Lubelskiej i Skaryszewskiej. "Koszt niewielki, a pożytku całe mnóstwo" - uzasadniają zalety takiego rozwiązania lokalni aktywiści. Faktycznie, trudno dopatrzeć się jakichkolwiek wad zastosowania tego prostego pomysłu w praktyce.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: Porozumienie Dla Pragi

Zamiast bezmyślnego ocieplenia budynków, udało się wykorzystać fragment elewacji w lepszy sposób. Ponieważ na tym terenie stwierdzono występowanie ptasich gniazd, postanowiono o sporym udogodnieniu dla żyjących tu gatunków. Dzięki temu jerzyki zwiększają swoją populację, architektura zaczyna "ożywać", a komary... znikać.

dn7ibbh

O takie siedliska zadbał Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Praga-Południe. Jak podaje portal bryla.pl, jerzyki od setek lat żyją w miastach wspólnie z człowiekiem, a ich rola jest nieoceniona. Ich posiłek składa się z najbardziej irytujących (oraz groźnych) owadów, co sprawa, że są najlepszą (i do tego naturalną) bronią w walce z wszędobylskimi komarami.

Jerzyki nie mają jednak łatwego życia. Osiedlają się zazwyczaj w otworach wentylacyjnych, które są ostatnio jednak coraz częściej zabezpieczane kratką. Przyczyną są remonty elewacji bloków z tzw. wielkiej płyty oraz kamienic, związane z tak popularną obecnie termomodernizacją. Na szczęście ktoś z ZGN na warszawskiej Pradze poszedł po rozum do głowy i umożliwił ptakom dalszy rozwój w tym miejscu. Brawo za inicjatywę!

google maps
Źródło: google maps

Źródło: warszawawpigulce.pl; bryla.pl

dn7ibbh

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam maila na adres: wawalove@grupawp.pl lub wejdź na stronę dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tłumy na otwarciu Parku Wodnego Moczydło

dn7ibbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn7ibbh
Więcej tematów