Trwa ładowanie...

Warszawa. Zbankrutowało biuro podróży. Zepsute wakacje w Grecji i Turcji

Biuro podróży Mouzenidis Travel poinformowało Urząd Marszałkowski o swojej niewypłacalności. Poza granicami kraju na wyjazdach zorganizowanych przez biuro przebywa 69 turystów. 250 osób, które już pakowały się na wymarzone wakacyjne wyjazdy, będzie musiało zostać w domach.

Warszawa. Wielu klientów biura podróży musi zweryfikować swoje plany na realizację marzeń o greckich wakacjach. 69 turystów, przebywających na wyjazdach wróci do kraju do 15 września, 250 natomiast nie wyjedzie, lecz dostanie zwrot pieniędzy iWarszawa. Wielu klientów biura podróży musi zweryfikować swoje plany na realizację marzeń o greckich wakacjach. 69 turystów, przebywających na wyjazdach wróci do kraju do 15 września, 250 natomiast nie wyjedzie, lecz dostanie zwrot pieniędzy iŹródło: Istock
d1vkxpn
d1vkxpn

Nie znaczy to jednak, że niewypłacalność biura wiązać się będzie ze szkodą, jaką muszą ponieść turyści. Nie ma też obaw, że dojdzie do częstych dawniej kłopotów w egzotycznych hotelach, które przestawały karmić i wypraszały gości przywiezionych przez bankrutów.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Marta Milewska, wszyscy, którzy wykupili wyjazdy, otrzymają zwrot pieniędzy z gwarancji ubezpieczeniowej biura.

Mouzenidis Travel, jedno z największych biur podróży w Grecji, już w czerwcu ogłosiło, że z powodów finansowych natychmiast wstrzymuje obsługiwanie klientów. Działające w Polsce biuro partnerskie o tej samej nazwie przekazywało wówczas informacje, że decyzje podejmowane w Grecji polskiej filii nie dotyczą.

d1vkxpn

Zobacz też: Stracił funkcję, bo ujawnił kłopoty z KE. Teraz mówi: to PiS-exit

Grecki operator popadł w tarapaty z powodu pandemii. Czas lockdownu spowodował 95-procentowy spadek dochodów. Mouzenidis Travel złożył w sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami i zawiesił działalność. Do tego finansowego dołka, z którego nie zdołały firmy ocalić państwowe dotacje, dołożyła się śmierć Borisa Mouzenidisa, prezesa i założyciela. Zmarł nagle w marcu, podczas wizyty w Moskwie na targach turystycznych.

Działające w Polsce partnerskie biuro podróży Mouzenidis Travel Polska, tak jak pozostałe firmy Grupy Mouzenidis i sieci za granicą, pracowały w tym czasie bez zakłóceń.

d1vkxpn

Warszawa. Zbankrutowało biuro podróży. Zepsute wakacje w Grecji i Turcji

Jak wyjaśniał "Rzeczpospolitej" w czerwcu prezes polskiego biura tej grupy, Georgios Vafidis, Mouzenidis Travel Polska jest odrębnym podmiotem prawa polskiego. - Problemy greckiej firmy nie mają bezpośredniego wpływu na naszą sytuację. Nasza spółka ma dobre wyniki i zachowuje płynność finansową - powiedział.

Teraz także polskie przedstawicielstwo touroperatora wpadło w tarapaty. Jednak, jak informuje biuro prasowe mazowieckiego marszałka, biuro podróży ma zgromadzone fundusze i wykupione ubezpieczenia, które gwarantują bezpieczeństwo jego klientów. Kwoty na ten cel touroperator zdeponował w 2018, 2019 i 2020 roku.

- Urząd marszałkowski jest w kontakcie z ubezpieczycielem - firmą Signal Iduna" - poinformowała rzeczniczka Marta Milewska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1vkxpn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vkxpn
Więcej tematów