Warszawa wzorem dla Paryża? "Delegacja z Francji nauczy się ekologicznego transportu"
List w tej sprawie trafił już na biurko warszawskiego ratusza.
Portal transport-publiczny.pl poinformował, że w czerwcu do Warszawy przybędzie reprezentacja paryskiego RATP, czyli odpowiednika stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego. Francuzi są pod wrażeniem ekologicznych rozwiązań, zastosowanych do tej pory w warszawskiej komunikacji.
Na swoim profilu społecznościowym list udostępnił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Czytamy w nim m.in. że "RATP pracuje nad rozwojem nowatorskich projektów, których celem jest polepszenie warunków komunikacji i transportu w regionie Ile de France, wokół Paryża". Przedstawiciele instytucji piszą, że cyklicznie pojawiają się w różnych europejskich miastach, by poszukiwać wzorców dla nowych rozwiązań. Do tej pory gościli np. w Genewie, Londynie i Bilbao, a w czerwcu zawitają również do Warszawy.
- Sami przyjęliśmy plan, w którym zakładamy, że do 2020 r. nie będzie już w naszej komunikacji pojazdów, które nie spełniają przynajmniej normy Euro 5, a przecież dwa lata temu jeździły tu ikarusy i jelcze, które nie spełniały żadnej normy - mówi dla portalu trasport-publiczny.pl wiceprezydent Michał Olszewski. Warszawa nie czeka więc wyłącznie na konieczność spełnienia wymogów unijnych, które zakładają całkowite przejście do 2050 roku na transport niskoemisyjny. Dlatego zmiany wprowadzane w stolicy spotkały się z zainteresowaniem, innych europejskich przewoźników.
Wiceprezydent Warszawy podkreśla, że wymogi stawiane np. producentom autobusów w zakresie limitu emisji spalin, wpływają często na ilość ofert w konkretnym przetargu. Bardziej opłacalna dla poszczególnych firm jest bowiem produkcja klasycznych autobusów , stąd wymiana taboru nie należy do najłatwiejszych. Jednak Warszawa trzyma się założonego planu, który zaciekawił też francuskich transportowców. Wizytę delegacji z Paryża, która będzie liczyć piętnaście osób, zaplanowano w dniach 1-3 czerwca br.
Przeczytajcie też: W 2015 roku Koleje Mazowieckie przewiozły ponad 63 mln pasażerów