RegionalneWarszawaWarszawa włączyła się w kampanię "Powstrzymaj dyskryminację" [WIDEO]

Warszawa włączyła się w kampanię "Powstrzymaj dyskryminację" [WIDEO]

Celem jest m.in. skłonienie do refleksji nad istotą dyskryminacji oraz możliwościami jej przeciwdziałania.

Warszawa włączyła się w kampanię "Powstrzymaj dyskryminację" [WIDEO]

23.05.2016 12:59

Warszawa włączyła się w kampanię Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego "Powstrzymaj dyskryminację". Od poniedziałku pasażerowie stołecznych tramwajów i autobusów będą mogli obejrzeć spoty przedstawiające mechanizm dyskryminacji.

Jak wyjaśniają autorzy kampanii, jej celem jest zainteresowanie mieszkanek i mieszkańców Warszawy tematem nierównego traktowania, skłonienie do refleksji nad istotą dyskryminacji oraz możliwościami jej przeciwdziałania.

Podczas poniedziałkowej konferencji wiceprezeska PTPA Karolina Kędziora zauważyła, iż doświadczenie tej organizacji pokazuje, że nierówne traktowanie jest obecne w różnych obszarach życia, m.in. w zatrudnieniu, opiece zdrowotnej, edukacji, dostępie do usług i zabezpieczeniu społecznym. - Obowiązujące prawo odnosi się do zakazu dyskryminacji w wielu obszarach życia, a świadomość społeczna na ten temat jest niewielka - oceniła.

W czterech spotach PTPA stara się w niekonwencjonalny sposób przedstawić mechanizm dyskryminacji. Kędziora zwracała uwagę, że w przeciwieństwie do większości innych tego typu kampanii, głównym bohaterem spotów nie jest osoba niepełnosprawna, starsza lub należąca do innych grup, które spotykają się z dyskryminacją.

- Chcieliśmy pokazać absurd wykluczenia i dyskryminacji, pokazując osobę należącą do grupy większościowej, która prawdopodobnie w życiu codziennym najrzadziej spotyka się z problemem wykluczenia - wyjaśniała Kędziora.

Bohater został przedstawiony w sytuacjach, które mogą dotykać osoby należące do grup wykluczanych, np. mniejszości etnicznych, bezdomnych i osób homoseksualnych. Jest on m.in. atakowany podczas spaceru z partnerką, obrzucany nieprzyjaznymi spojrzeniami podczas oczekiwania na peronie dworca, nie może także zagłosować w wyborach.

- Siłą tych spotów jest to, że każdy, oglądając je, może dostrzec w nich to, co dla niego jest ważne, z czym się być może spotkał, a nie wiedział jak to nazwać - mówiła pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania Karolina Malczyk. Podkreśliła, że spoty zawierają także praktyczną informację o tym, że w Warszawie można skorzystać z bezpłatnych porad profesjonalistów, którzy od lat zajmują się kwestią równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.

Spoty są emitowane na ekranach LCD w wydziałach obsługi mieszkańców w dzielnicach. Od poniedziałku pojawią się także na nośnikach w komunikacji publicznej - w tramwajach, autobusach MZA oraz w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

W każdym z czterech spotów wyreżyserowanych przez Annę Grzelewską wystąpił aktor Cezary Kosiński. Wszyscy aktorzy wzięli udział w kampanii charytatywnie.

Miasto Stołeczne Warszawa podkreśla, że aktywnie podejmuje inicjatywy na rzecz równego traktowania. Od 2012 roku zleca organizacjom pozarządowym prowadzenie szkoleń antydyskryminacyjnych, w których uczestniczyli m.in. urzędnicy i warszawscy przedsiębiorcy.

Stolica dofinansowuje także bezpłatne dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy poradnictwo antydyskryminacyjne obejmujące porady prawne i psychologiczne. Obecnie jest ono realizowane przez PTPA wspólnie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego PRO HUMANUM oraz Stowarzyszeniem Lambda Warszawa (poradnictwo dla osób doświadczających dyskryminacji ze względu na orientację seksualną).

(PAP)

Obraz
cezary kosińskidyskryminacjatolerancja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)