Warszawa. Wielka Synagoga już dziś wróci na plac Bankowy
W sobotę, 26 września, Warszawa upamiętni otwarcie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Od tego historycznego momentu mijają właśnie 142 lata. Specjalna iluminacja pojawi się na fasadzie Błękitnego Wieżowca.
To już trzeci raz, kiedy Wielka Synagoga, zburzona przez Niemców po upadku powstania w getcie warszawskim, zostanie symbolicznie odbudowana . Chodzi o specjalną iluminację, przedstawiającą budowlę, która pojawi się na placu Bankowym.
Warszawa uczci pamięć mniejszości, które cierpią prześladowania
"Nie wolno być obojętnym wobec zła i nienawiści. Mamy obowiązek reagować. Naszym projektem nawiązujemy do obecnej rzeczywistości, dedykując go wszystkim mniejszościom, które ucierpiały i nadal cierpią prześladowania. Niech zagłada żydowskiej społeczności nie będzie daremna!" –powiedziała artystka Gabi von Seltmann, pomysłodawczyni projektu.
Obraz przedstawiający Wielką Synagogę pojawi się na Błękitnym Wieżowcu, natomiast z archiwalnego nagrania mieszkańcy Warszawy usłyszą śpiew kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który poległ w warszawskim getcie. Czytane będą także fragmenty wiersza Bashert.
Spór o żydowskie ruiny. Izraelczycy chcą je anektować
"Wielka Synagoga zbudowana przy ulicy Tłomackie 7 była jedną z najwspanialszych polskich budowli wzniesionych w XIX wieku. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 26 września 1878 roku w święto Rosz ha-Szana. Podczas ceremonii rabin Izaak Cylklow przywitał rosyjskiego namiestnika hr. Pawła Kotzebue nie w języku rosyjskim, hebrajskim czy jidysz, lecz w polskim, co odebrano jako zgodę na wygłaszanie kazań w tym języku, gdyż ten ostatni nie zaprotestował. Wieczne światło przed Aron ha-kodesz zapalił Henryk Natanson" – przypomina stołeczny ratusz.
Wielka Synagoga została wysadzona przez Niemców w powietrze 16 maja 1943 roku.