Warszawa. Wielka Synagoga już dziś wróci na plac Bankowy
W sobotę, 26 września, Warszawa upamiętni otwarcie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Od tego historycznego momentu mijają właśnie 142 lata. Specjalna iluminacja pojawi się na fasadzie Błękitnego Wieżowca.
26.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To już trzeci raz, kiedy Wielka Synagoga, zburzona przez Niemców po upadku powstania w getcie warszawskim, zostanie symbolicznie odbudowana . Chodzi o specjalną iluminację, przedstawiającą budowlę, która pojawi się na placu Bankowym.
Warszawa uczci pamięć mniejszości, które cierpią prześladowania
"Nie wolno być obojętnym wobec zła i nienawiści. Mamy obowiązek reagować. Naszym projektem nawiązujemy do obecnej rzeczywistości, dedykując go wszystkim mniejszościom, które ucierpiały i nadal cierpią prześladowania. Niech zagłada żydowskiej społeczności nie będzie daremna!" –powiedziała artystka Gabi von Seltmann, pomysłodawczyni projektu.
Obraz przedstawiający Wielką Synagogę pojawi się na Błękitnym Wieżowcu, natomiast z archiwalnego nagrania mieszkańcy Warszawy usłyszą śpiew kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który poległ w warszawskim getcie. Czytane będą także fragmenty wiersza Bashert.
"Wielka Synagoga zbudowana przy ulicy Tłomackie 7 była jedną z najwspanialszych polskich budowli wzniesionych w XIX wieku. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 26 września 1878 roku w święto Rosz ha-Szana. Podczas ceremonii rabin Izaak Cylklow przywitał rosyjskiego namiestnika hr. Pawła Kotzebue nie w języku rosyjskim, hebrajskim czy jidysz, lecz w polskim, co odebrano jako zgodę na wygłaszanie kazań w tym języku, gdyż ten ostatni nie zaprotestował. Wieczne światło przed Aron ha-kodesz zapalił Henryk Natanson" – przypomina stołeczny ratusz.
Wielka Synagoga została wysadzona przez Niemców w powietrze 16 maja 1943 roku.