Warszawa. W Wiśle ponad 1 mln metrów sześciennych ścieków więcej niż rok temu
Do Wisły po awarii przesyłu nieczystości z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni "Czajka" wpadło już ponad 4,6 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków. To o 1 mln metrów sześciennych więcej niż przed rokiem.
Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że od awarii wpłynęło już do Wisły ponad 4,6 mln m sześc. nieoczyszczonych ścieków. Po awarii rok temu całkowity zrzut ścieków liczył ponad 3,6 mln m sześc. nieczystości.
W zeszłym roku zapasowy rurociąg powstał w 17 dni. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które w tym roku odpowiada za budowę i uruchomienie bypassa, poinformowało, że pompy podłączone do tymczasowego rurociągu, są w stanie tłoczyć do 3,5 m sześc. ścieków na sekundę.
Na pytanie, kiedy zostaną uruchomione i zaczną pompować ścieki, przedsiębiorstwo odpisało, że roboty są realizowane zgodnie z harmonogramem – podał PAP.
4 września na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński zapowiedział, że zapasowy rurociąg ma być uruchomiony „w ciągu czterech tygodni, licząc od dzisiaj”, czyli na początku października.
Bypass ułożony na moście pontonowym może funkcjonować jedynie do końca listopada. MPWiK musi do tego czasu ułożyć pod dnem Wisły zapasowe rurociągi. Inwestycja ma być realizowana w technologii HDD lub Direct Pipe, polegającej na przepychaniu rur pod ziemią.