Warszawa. W tym roku orszak Trzech Króli w wersji mini
Najbliższa edycja warszawskiego Orszaku Trzech Króli odbędzie się jako pięcioosobowe zgromadzenie. Nie będzie też publiczności na trasie.
27.12.2020 | aktual.: 03.03.2022 00:33
- W związku z epidemią nie możemy zorganizować orszaku tak jak w ubiegłych latach, przy wielotysięcznej publiczności i kilkuset aktorach. W związku z tym orszak warszawski zorganizowany zostanie jako zgromadzenie pięcioosobowe - powiedziała „Gazecie Wyborczej” Magdalena Krasicka z Fundacji Orszak Trzech Króli. Fundacja od dziesięciu lat przygotowuje jasełka.
- W związku z tym, że nie możemy zaprosić widzów ani dziennikarzy na tradycyjny orszak w dniu 6 stycznia, przygotowujemy streaming z wydarzenia, który będzie dostępny na orszakowym YouTubie - dodała.
Wydarzenie odbędzie się bez udziału widzów. W południe na pustym pl. Zamkowym metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odmówi modlitwę Anioł Pański.
Następnie aktorzy przebrani za Trzech Króli wyruszą za Gwiazdorem w drogę do Betlejem. W reprezentującego Europę króla Kacpra wcieli się pedagog i psychoterapeuta uzależnień Mateusz Puchowski, w azjatyckiego króla Melchiora - pochodzący z Indii bankowiec Shelako Almeida, zaś w afrykańskiego Baltazara - pochodzący z Togo ojciec dr Eric Kossi Hounake ze Zgromadzenia Księży Werbistów. Podróż odbędą w pojeździe w kształcie łodzi ciągniętym przez samochód osobowy.
Z pl. Zamkowego przejadą Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską na pl. Piłsudskiego. W tym czasie nie będą jednak odgrywane sceny jasełkowe ani rozdawane śpiewniki i papierowe korony. Na pl. Piłsudskiego Trzej Królowie pokłonią się Jezusowi w zbudowanej szopce.
Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w 2009 r. Pochód z udziałem 300 dzieci i dorosłych przeszedł z pl. Zamkowego na Rynek Nowego Miasta. Po drodze dołączyło do niego około 5 tys. osób.
Z roku na rok imprezie towarzyszyły coraz większe tłumy. Do organizacji w 2010 r. powołano fundację. W 2011 r. z uliczek Starego i Nowego Miasta jasełka przeniosły się na Trakt Królewski. Orszaki zaczęto organizować w innych miastach, a od 2013 r. również za granicą. W ostatnich latach uczestniczyło w nich każdorazowo ponad milion osób.
Źródło: Gazeta Wyborcza