Warszawa w czerwonej strefie? Jest komentarz resortu
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia poinformował w środę, że "nie będzie ukrywał, że zmierzamy w kierunku ogłoszenia znowu ponad stu powiatów jako czerwonych". Dodał, że zapewne będzie w tym dużo miast.
Na środowej konferencji prasowej Andrusiewicz przekazał, że ostatniej doby w Warszawie odnotowano ponad 700 nowych przypadków koronawirusa.
Rzecznik odniósł się też do liczby 1 188 nowych zakażeń na Mazowszu oraz 1 137 w Małopolsce.
- Jak widzimy po dzisiejszych wynikach dość niepokojąco rozwija się sytuacja w dwóch województwach, w których mamy największe miasta Polski - powiedział Andrusiewicz. Dodał, że na te wyniki rzutują stolice województw. Na Mazowszu w granicach 720 zakażeń pochodzi z samej Warszawy.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia został zapytany, czy w związku z tak dużą liczbą zakażeń, Warszawa zostanie wpisana na listę powiatów czerwonych.
- Nie będę ukrywał, że zmierzamy w kierunku ogłoszenia znowu ponad stu powiatów jako czerwonych. I zapewne znowu będzie w tym dużo miast - zaznaczył Andrusiewicz. Zastrzegł jednak, że nie ma planów, by cały kraj od soboty został oznaczony jako strefa czerwona.
Od minionej soboty w czerwonej strefie znajdują się 32 powiaty oraz sześć miast. Strefa czerwona wprowadzana jest, gdy na 10 tysięcy mieszkańców przypada więcej niż 12 zakażeń koronawirusem.
Czerwona strefa. Obowiązkowe maseczki
W czerwonej strefie obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa zarówno w przestrzeni zamkniętej, jak i otwartej. Gdzie należy korzystać z maseczek?
- w środkach publicznego transportu zbiorowego,
- w miejscach ogólnodostępnych - chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m,
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,
- w obiektach handlowych lub usługowych,
- w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Czerwona strefa. Jakie zakazy?
W czerwonej strefie obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy niż w strefie żółtej. Jakie zakazy są w strefie czerwonej?
- zakaz organizowania kongresów i targów, zarówno w otwartej przestrzeni, jak i zamkniętej;
- zakaz organizowania wydarzeń sportowych z udziałem publiczności; zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych;
- w restauracjach jest obowiązek zachowania odpowiedniego dystansu: 1 osoba na 4 m²;
- obowiązek zasłaniania ust i nosa w środkach transportu publicznego, miejscach ogólnodostępnych, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, miejscach kultu (np. kościołach, cmentarzach), w sklepach;
- w salonach kosmetycznych i tatuażu może przebywać tylko obsługiwany klient wraz z pracownikami;
- w środkach transportu zbiorowego pasażerowie mogą zajmować do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc;
- ograniczenie liczy osób, które mogą wziąć udział w nabożeństwach i ceremoniach religijnych do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc w świątyni;
- w zgromadzeniach może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób;
- w weselach i innych uroczystościach rodzinnych może brać udział do 50 osób.
Źródło: TVN Warszawa