Trwa ładowanie...

Warszawa w czerwonej strefie? Jest komentarz resortu

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia poinformował w środę, że "nie będzie ukrywał, że zmierzamy w kierunku ogłoszenia znowu ponad stu powiatów jako czerwonych". Dodał, że zapewne będzie w tym dużo miast.

Warszawa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się do liczby zakażeńWarszawa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się do liczby zakażeńŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d82ark5
d82ark5

Na środowej konferencji prasowej Andrusiewicz przekazał, że ostatniej doby w Warszawie odnotowano ponad 700 nowych przypadków koronawirusa.

Rzecznik odniósł się też do liczby 1 188 nowych zakażeń na Mazowszu oraz 1 137 w Małopolsce.

- Jak widzimy po dzisiejszych wynikach dość niepokojąco rozwija się sytuacja w dwóch województwach, w których mamy największe miasta Polski - powiedział Andrusiewicz. Dodał, że na te wyniki rzutują stolice województw. Na Mazowszu w granicach 720 zakażeń pochodzi z samej Warszawy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia został zapytany, czy w związku z tak dużą liczbą zakażeń, Warszawa zostanie wpisana na listę powiatów czerwonych.

d82ark5

- Nie będę ukrywał, że zmierzamy w kierunku ogłoszenia znowu ponad stu powiatów jako czerwonych. I zapewne znowu będzie w tym dużo miast - zaznaczył Andrusiewicz. Zastrzegł jednak, że nie ma planów, by cały kraj od soboty został oznaczony jako strefa czerwona.

Od minionej soboty w czerwonej strefie znajdują się 32 powiaty oraz sześć miast. Strefa czerwona wprowadzana jest, gdy na 10 tysięcy mieszkańców przypada więcej niż 12 zakażeń koronawirusem.

Czerwona strefa. Obowiązkowe maseczki

W czerwonej strefie obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa zarówno w przestrzeni zamkniętej, jak i otwartej. Gdzie należy korzystać z maseczek?

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego,
 • w miejscach ogólnodostępnych - chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m,
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,
 • w obiektach handlowych lub usługowych,
 • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

d82ark5

Czerwona strefa. Jakie zakazy?

W czerwonej strefie obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy niż w strefie żółtej. Jakie zakazy są w strefie czerwonej?

 • zakaz organizowania kongresów i targów, zarówno w otwartej przestrzeni, jak i zamkniętej;
 • zakaz organizowania wydarzeń sportowych z udziałem publiczności; zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych;
 • w restauracjach jest obowiązek zachowania odpowiedniego dystansu: 1 osoba na 4 m²;
 • obowiązek zasłaniania ust i nosa w środkach transportu publicznego, miejscach ogólnodostępnych, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, miejscach kultu (np. kościołach, cmentarzach), w sklepach;
 • w salonach kosmetycznych i tatuażu może przebywać tylko obsługiwany klient wraz z pracownikami;
 • w środkach transportu zbiorowego pasażerowie mogą zajmować do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc;
 • ograniczenie liczy osób, które mogą wziąć udział w nabożeństwach i ceremoniach religijnych do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc w świątyni;
 • w zgromadzeniach może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób;
 • w weselach i innych uroczystościach rodzinnych może brać udział do 50 osób.

Źródło: TVN Warszawa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d82ark5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d82ark5
Więcej tematów