Warszawa. Tu mieszkała poetka. Nowa tablica na Marszałkowskiej
Dom, w którym mieszkali państwo Międzyrzeccy, pod adresem Marszałkowska 68/70, ma nową tablicę. Teraz już nie tylko pisarz Artur Międzyrzecki doczekał się uhonorowania jako lokator tej kamienicy, ale również jego żona, Julia Hartwig-Międzyrzecka, poetka, eseistka, a przede wszystkim niezwykły człowiek.
Była autorką kilkunastu zbiorów poezji, prozy poetyckiej, monografii, esejów, tłumaczeń, książek dla dzieci. Ale ma też wiele zasług społecznych. Światła, zaangażowana, wrażliwa, ale także odważna, nieustraszona.
W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej. W PRL-u była działaczką opozycji. Za liczne zasługi została w 2011 roku odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia. To dowód uznania za zasługi dla polskiej kultury oraz niepodległości i przemian demokratycznych w Polsce.
Artur Międzyrzecki został uhonorowany tablica pod adresem na Marszałkowskiej już w 2012 roku. Sympatycy twórczości Julii Hartwig-Międzyrzeckiej musieli czekać aż do setnej rocznicy urodzin poetki.
- To ważne żebyśmy także w przestrzeni publicznej dbali o pamięć o osobach, z których stolica jest dumna. Poetycką opowieść można snuć szczególnie w tym miejscu, na kamienicy wisi już tablica męża poetki – Artura Międzyrzeckiego, również wybitnego poety. Mieszkańcy pamiętają i chcą pamiętać o swoich literackich sąsiadach - mówiła podczas uroczystości Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.
Warszawa. Tu mieszkała poetka. Nowa tablica na Marszałkowskiej
Na środowej uroczystości Radę Warszawy reprezentowała Anna Nehrebecka-Byczewska przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego, która podkreślała, że choć miejscem urodzenia poetki jest Lublin, a nie Warszawa, to właśnie z tym miastem związała właściwie całe swoje dorosłe życie.
Aktorka przeczytała fragment wiersza Julii Hartwig oraz kilka zdań, jakie o niej napisał Adam Michnik."Julia jest poetką czystego głosu i wysokiej nuty. Wrażliwa, pełna niuansów, delikatna i precyzyjna. Jej wiersze są dla mnie jak szept przyjaciela. W imponujący sposób pisarka potrafi przekraczać granice między poezją i prozą".
Cytaty z twórczości Julii Hartwig pojawiają się w tym roku w przestrzeni miasta. To część obchodów stulecie poetki. Na miejskich murach i ulicach znaleźć też można fragmenty twórczości obchodzących jubileusze urodzin Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza oraz Stanisława Lema.