Warszawa. Teatr Ochoty kończy 50 lat. Nowa nagroda
W październiku Teatr Ochoty kończy 50 lat. Z tej okazji, w niedzielę, 11 października po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Haliny Machulskiej dla edukatorów teatralnych.
Historia teatru rozpoczęła się 22 października 1970 r. w sali szkoły podstawowej przy ul. Spiskiej 1. Odbyła się wówczas premiera dramatu Stefana Żeromskiego „Uciekła mi przepióreczka” zrealizowana z inicjatywy Haliny i Jana Machulskich. Ich intencją było „zrobienie Teatru na Ochocie” – przypomina stołeczny ratusz.
- Zdeterminowani i konsekwentni, wierni swojej wizji teatru, który miał uczyć i rozwijać aktora i widza, pokonywali kolejne przeszkody w drodze do celu - czytamy w komunikacie.
- Mieli wielką wiarę w swoje dzieło i wkładali w nie całe serce. 50 lat później to dzieło wciąż trwa, przede wszystkim w ludziach, którzy zetknęli się z Teatrem Ochoty, z Ogniskiem, z Machulskimi. W roku jubileuszowym zespół teatru chce przypomnieć i utrwalić to, co było fundamentem istnienia sceny przy Reja 9 - budowanie wspólnoty wokół teatru – powiedziała Joanna Nawrocka, dyrektorka Teatru Ochoty.
Na 50-lecie Teatru Ochoty składa się kilka inicjatyw, które przywracają pamięć o jego założycielach. Trwają przygotowania do formalnej zmiany nazwy teatru oraz dodania Haliny i Jana Machulskich jako oficjalnych patronów.
Warszawa. Nowa nagroda
Z okazji jubileuszu Teatr Ochoty powołał nagrodę im. Haliny Machulskiej. Jej laureatami co roku będą edukatorzy teatralni, kierujący się w swej pracy ideą długofalowego rozwoju. Fundatorom zależy na uhonorowaniu osób, które inspirują do samodzielnej pracy i rozwoju i nie zatrzymują się wyłącznie na spektakularnych efektach scenicznych. Nagroda ma wymiar finansowy. Laureatów wybiera kapituła złożona z ekspertów w dziedzinie edukacji i pedagogiki teatralnej.
Warszawa. Mural na urodziny
Tożsamość miejsca zostanie symbolicznie utrwalona w formie minimalistycznego muralu na ścianie budynku. Projekt został wyłoniony w otwartym konkursie dla młodych grafików i ilustratorów. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybrano projekt debiutującego kolektywu Sztama - aktorki Sylwii Goli i grafika Mateusza Bieniusy.
– W projekcie muralu staraliśmy się połączyć przeszłość (Było) z teraźniejszością (Jest), jednocześnie składając hołd twórcom Teatru Ochoty: Halinie i Janowi Machulskim. Inspiracją dla grafiki jubileuszowej było obecne logo Teatru – opowiadają o swoim pomyśle autorzy. Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się 20 października o godz. 12.
Spotkanie jubileuszowe dla większej liczby osób zostało przełożone do czasu ustania pandemii. Obecne wydarzenia jubileuszowe można śledzić dzięki usłudze streamingu.