Trwa ładowanie...

Warszawa. Szczątki prehistorycznych zwierząt na budowie metra

Podczas prac przy budowie drugiej linii metra po raz kolejny natrafiono na kości prehistorycznych zwierząt. Znaleziska to prawdopodobnie szczątki mamuta lub słonia leśnego i prażubra.

Warszawa. Szczątki prehistorycznych zwierząt na budowie metraŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d43v69l
d43v69l

Warszawa. Młody prażubr na Bródnie

To nie pierwszy raz, kiedy na budowie metra budowniczy trafiają na takie, jakże cenne, znaleziska. Już wcześniej odkryte zostały kości zwierząt, które chodziły po Ziemi na długo przed powstaniem cywilizacji. Właśnie dlatego nad budową linii M2 nieustannie czuwa zespół archeologiczny, co pozwala na bardzo szybkie zabezpieczanie bezcennych znalezisk i powrót do prac budowlanych.

W okolicach stacji Bródno, na głębokości 15 metrów odnaleziono górną część czaszki z dwoma pokaźnymi rogami. Jest to prawdopodobnie fragment czaszki prażubra. Osobnik, do którego należało to poroże był prawdopodobnie młodym samcem, na co wskazuje rozpiętość rogów - 90 cm. Rogi dorosłych prażubrów rozpościerały się na szerokość do 120 cm. Warto dodać, że potomkowie tych majestatycznych ssaków - żubry - mogą pochwalić się porożem o rozpiętości do 80 cm.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Warszawa. Olbrzymi cios na Zaciszu

W okolicach stacji Zacisze odkryto ciosy potężnego ssaka z okresu plejstocenu. Prawdopodobnie należały one do mamuta lub słonia leśnego. Osobnik był najpewniej seniorem. Potężnych rozmiarów ciosy mają w obwodzie 51 i 56 centymetrów.

d43v69l

Szczątki trafiły do Państwowego Muzeum Archeologicznego, gdzie zostały zabezpieczone. Badacze pracują obecnie nad ustaleniem, do jakiego konkretnie gatunku należą pokaźne ciosy. Zwierzęta, do których należały znaleziska, żyły na Ziemi ponad 130 tysięcy lat temu.

Na Zaciszu odnaleziono również dwa bardzo dobrze zachowane kręgi prażubra lub tura.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43v69l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43v69l
Więcej tematów