Warszawa. Świadectwa uzdrowionych. Archidiecezja Warszawska przedstawia relacje cudów
Konferencję prasową, podczas której wystąpiły osoby, które były ważnymi świadkami w procesie beatyfikacyjnym kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej, zorganizowała w czwartek Archidiecezja Warszawska. To wydarzenie, które poprzedza zaplanowaną na 12 września beatyfikację duchownego i zakonnicy.
"Niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia wydarzenia, które doprowadziły do zakończenia procesów beatyfikacyjnych Sług Bożych" zapowiedzieli organizatorzy, zapraszając prasę na spotkanie z siostrą Nullą ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Kobieta utrzymuje, że została uzdrowiona za wstawiennictwem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Głos zabrała także Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki Elżbiety Róży Czackiej. Na konferencji wystąpił ojciec Zdzisław Kijas, relator w procesie beatyfikacyjnym kardynała i siostra Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Świadectwo przedstawione przez siostrę Nullę dotyczyło wydarzeń, które miały początek w lutym 1988 roku, gdy kobieta przeszła rozległą operację związaną z wykrytym u niej rakiem tarczycy. Mimo tej lekarskiej interwencji choroba wciąż się rozwijała i kobieta miała coraz większe problemy z oddychaniem.
O jej uzdrowienie za przyczyną kardynała Wyszyńskiego zaczęły się modlić siostry ze zgromadzenia s. Heleny Christiany Mickiewicz. W nocy z 14 na 15 marca 1989 nastąpił przełom, guz zaczął się cofać. Trzy tygodnie później siostra Nulla opuściła szpital. To wydarzenie przekonało ją do złożenia ślubów i wstąpienia do zgromadzenia.
W listopadzie 2018 roku konsylium lekarskie powołane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych uznało to zdarzenie za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Sprawę badała komisja teologów. Rok później komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem Sługi Bożego, co było ostatnią formalnością w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia.
Warszawa. Świadectwa uzdrowionych. Archidiecezja Warszawska przedstawia relacje cudów na konferencji prasowej
Cud za wstawiennictwem Matki Elżbiety Róży Czackiej natomiast dotyczy ciężkiego wypadku w 2010 roku 7-letniej wówczas Karoliny Gawrych. Lekarze diagnozowali śmierć lub życie w stanie wegetatywnym. W intencji uzdrowienia dziewczynki modliło się Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Zakonnice prosiły o wstawiennictwo inną zakonnicę, Marię Różę Czacką, założycielkę ośrodka dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Laskach. Po modlitwie dziecko miało wyzdrowieć.
Świadectwo tego cudu również miało znaczenie w procesie beatyfikacyjnym matki Czackiej - Ojciec Święty Franciszek w 2020 roku upoważnił Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro, do ogłoszenia dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu Elżbiety Róży Czackiej.
Duchowni zapowiedzieli, że każda parafia będzie miała prawo do ubiegania się o wejściówki dla parafian i księży. Jednak, z uwagi na ograniczoną ilość osób, jakie wejść będą mogły do wnętrza świątyni i przebywać w jej otoczeniu, hierarchowie proszą o wstrzymanie się od spontanicznego przybycia na Wilanów 12 września.