RegionalneWarszawaWarszawa stanie w obronie praw człowieka

Warszawa stanie w obronie praw człowieka

W konferencji Warszawski Dialog na rzecz Demokracji weźmie udział 250 działaczy z ponad 30 krajów.

Warszawa stanie w obronie praw człowieka

250 działaczy na rzecz praw człowieka z ponad 30 krajów weźmie udział w konferencji Warszawski Dialog na rzecz Demokracji, która rozpocznie się w czwartek. Uczestnicy będą rozmawiać m.in. o tym, na ile demokracja pozostaje wciąż atrakcyjnym i nośnym hasłem.

Warszawski Dialog na Rzecz Demokracji to doroczne spotkanie obrońców praw człowieka, działaczy organizacji pozarządowych i aktywistów z całego świata organizowane od 2012 r. w Warszawie przez Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych. Podczas konferencji poruszane są aktualne problemy demokracji. Formułowane w efekcie rozmów rekomendacje trafiają do agend ONZ, UE i Rady Europy.

Konferencja potrwa trzy dni. Podczas oficjalnej inauguracji zaplanowanej na piątek głos zabiorą szachowy mistrz świata i rosyjski opozycjonista Garri Kasparow, założyciel stowarzyszenia Memoriał Siergiej Kowaliow, członkini afgańskiego parlamentu Fawzia Koofi i białoruski dysydent Aleś Bialacki. Uczestnicy konferencji wysłuchają także przesłania sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona. MSZ reprezentować będzie jego wiceszefowa Henryka Mościcka-Dendys.

Jak mówiła dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych, głównym wątkiem rozmów w tym roku będzie ocena tego, na ile demokracja po arabskiej wiośnie pozostaje nadal hasłem modnym i nośnym, na ile świat nadal chce za nią podążać. Podczas paneli w piątek poruszona będzie również kwestia sprawiedliwości transformacyjnej - jak zachować pamięć o okresie przełomu.

W sobotę uczestnicy zastanowią się nad granicami wolności słowa i poszanowania dla religii - kwestii, która nabrała szczególnego znaczenia po zamachu na redakcję francuskiego czasopisma satyrycznego "Charlie Hebdo". Omówią także perspektywę kobiet w walce o prawa człowieka.

Aktywiści spotkają się także z działaczem solidarnościowym Zbigniewem Bujakiem, który opowie o doświadczeniach transformacji w Polsce.

Czwartek to dzień warsztatów, podczas których aktywiści będą mogli dowiedzieć się m.in., jak współpracować z międzynarodowymi organizacji i jak pozyskiwać środki finansowe na projekty demokratyzacyjne.

Konferencja w Warszawie zbiegnie się z 70. rocznicą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem powołanej 24 października 1945 r. organizacji jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka. Obecnie do ONZ należą 193 państwa.

(Źródło: PAP)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)