Trwa ładowanie...

Warszawa. "Sosenko", dwustu lat! Łączniczka z Powstania Warszawskiego obchodzi urodziny

Pogodna, radosna, serdeczna - tak o Zofii Czekalskiej z domu Sosnowskiej mówią wszyscy, którzy mieli szczęście ją poznać. O swoim powstańczym epizodzie i powojennych losach, choć nie były łatwe, zawsze opowiada z pozytywnym nastawieniem. We wtorek pani Zofia świętuje 98 urodziny.

Warszawa. Zofia Czekalska z domu Sosnowska, łączniczka i sanitariuszka z Powstania Warszawskiego, obchodzi 6 lipca 98 urodzinyWarszawa. Zofia Czekalska z domu Sosnowska, łączniczka i sanitariuszka z Powstania Warszawskiego, obchodzi 6 lipca 98 urodzinyŹródło: Facebook.com
d200x3v
d200x3v

Urodziła się 6 lipca 1923 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Do Warszawy przyjechała na miesiąc przed Godziną W. Była harcerką, więc dołączyła do powstańczego zrywu. Została łączniczką Centralnej Składnicy Aptecznej odcinka zachodniego, a potem też sanitariuszką. Pseudonim wybrała spontanicznie - i bardzo trafnie. Bo "Sosenkę" znała potem cała warszawska powstańcza ulica - emanowała optymizmem, pogodą, dobrem, była pomocna, empatyczna i gotowa do czynu.

Taka też pozostała, mimo wielu trudnych przeżyć. "Po wojnie przyjechałam do Warszawy. Do polityki się nie mieszałam, tylko kontaktowałam się cały czas z ludźmi z obozu i ciągle szukałam "Wilczycy". Byłam zabawkarzem; różne były koleje losu, ale radziłam sobie, jak mogłam. W obozie występowałam i miałam z tego powodu też duże znajomości. Pobraliśmy się z Cześkiem, no i mieszkam tu – tyle lat w takich warunkach. Nie dorobiłam się niczego, bo całe życie pomagam wszystkim, bo jestem harcerka. A teraz robię na drucikach. Jedna córka jest w Kanadzie, druga jest tutaj. Wnuków mam koło siebie. Cały czas mieszkam w Warszawie" - opowiada o swoich powojennych losach.

Warszawa. Sosenko, dwustu lat! Łączniczka z Postania Warszawskiego obchodzi urodziny

Czesiek to kolega z Tomaszowa Mazowieckiego i powstańczy towarzysz broni, "Wilczyca", o której wspomina, to jedna z dziewczyn z powstania, z którą spotkała się w oddziale "Chrobry II". Nigdy nie odnalazła bohaterki swoich powstańczych dni. Wspomnienia Sosenki odnaleźć można na stronach Muzeum Postania Warszawskiego, https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/zofia-czekalska,173.html.

Ukradną ci pieniądze, a bank nie pomoże. "To jest pańska wina"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d200x3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d200x3v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj