Warszawa. Sensoryczna ścieżka na Rzodkiewki. Wilanów z ciekawym pomysłem dla małych eksploratorów
Na pierwszy rzut oka będzie to zwykłe przejście, łączące ul. Rzodkiewki z Orszady. Ale każdy, kto będzie nią podążać, będzie szedł ku przygodzie. Trafić będzie można nie tylko do miłego miejsca spacerowego pod skarpą, ale również do obiektu, który może pobudzać dziecięcą wyobraźnię.
Ścieżka sensoryczna na Wilanowie będzie znakomitym polem doświadczalnym dla dzieci, nieustannie poszukujących bodźców. To ciekawe doświadczenie z porównywaniem faktur i empirycznym poznawaniem świata.
Ścieżkę sensoryczną tworzyć będzie kilkadziesiąt kasetonów o szerokości 50 centymetrów i długości około 1 metra. Kasetony wypełnione będą szyszkami różnych gatunków drzew iglastych, żwirem o urozmaiconej gramaturze, kamieniami, korą drzew, elementami okrąglaków o różnorodnym rozmiarze. To nie tylko ciekawy widok, pozwalający na porównywanie natury, ale też miejsce zabaw - ekologiczny „bruk” można będzie dotykać, bawić się jego ruchomymi elementami. Wzdłuż ścieżki posadzony będzie szpaleru około 40 drzew.
Warszawa. Sensoryczna ścieżka na Rzodkiewki. Wilanów z ciekawym pomysłem dla małych eksploratorów
"Wiele dzieci w wieku przedszkolnym ma zaburzoną lub nieadekwatną do wieku percepcję wiekową, wzrokowo - ruchową, słuchową itp. Ścieżka sensoryczna nauczy dzieci czytać świat za pomocą zmysłów i w ten sposób rozwijać te zmysły. Doznania estetyczne, zapachowe, dźwiękowe czy dotykowe będą stymulować ośrodkowy układ nerwowy i prowokować mózg do efektywniejszego działania - rozwijać coraz to nowe obszary mózgu" - tłumaczy pomysłodawca.
To tymczasem jeszcze tylko projekt, jaki pojawił się wśród propozycji budżetu obywatelskiego. Może jednak stać się realną instalacją i atrakcją Wilanowa, jeśli w moc ścieżki sensorycznej uwierzy dostateczna ilośc głosujących.
W tym roku ponad połowa projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego zyskała akceptację. Teraz mieszkańcy stolicy mogą przyjrzeć się wszystkim projektom i wybrać te, które uznają za ciekawe. W czerwcu będzie można głosować.
Do wyboru jest 1245 dzielnicowych projektów i 123 ogólnomiejskich. Liczba dopuszczonych propozycji w ramach budżetu jest w tym roku wyjątkowo duża. Projektodawcy stawiają na rozwiązania ekologiczne - chcą nowych zieleńców, parków kieszonkowych, drzew, kwiatowych rabatek, ścieżek rowerowych, placów zabaw dla dzieci, psich wybiegów, domków dla jeży. Ważne jest też oświetlenie ulic, rowerowe parkingi, osiedlowe tężnie i inicjatywy integrujące społeczności. Wybór inwestycji do realizacji w rękach głosujących; oddać głos będzie można w sieci.