Warszawa. Rocznica tragedii na Wołyniu. Pomaszerują Roty Niepodległości i Żołnierze Chrystusa
Marsz upamiętniający Krwawą Niedzielę z 1943 roku i ofiary zbrodni wołyńskich zaplanowali na niedzielę członkowie kilku organizacji związanych z Marszem Niepodległości. Wydarzenie poprzedzi konferencja prasowa, którą poprowadzi Robert Bąkiewicz.
11.07.2021 12:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zapowiada się narodowościowa demonstracja. Plakaty, od tygodnia eksponowane w wielu miejscach stolicy, zapraszające na obchody z okazji 78. rocznicy tych tragicznych wydarzeń, firmują Roty Niepodległości, Marsz Niepodległości, Straż Narodowa, Żołnierze Chrystusa, Orzeł i Syrenka, WIN Inspektorat Warszawa.
Marsz ma upamiętnić zamordowanych w dniu 11 lipca 1943 roku i inne ofiary ludobójstwa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, dokonane na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej oraz na Lubelszczyźnie. Organizatorzy informują także, że celem marszu jest również wyrażenie sprzeciwu wobec rosnącego kultu UPA i Bandery na Ukrainie oraz braku zdecydowanej reakcji polskiego rządu w tej sprawie.
Warszawa. Rocznica wypadków na Wołyniu. Pomaszerują Roty Niepodległości i Żołnierze Chrystusa
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.55 na Krakowskim Przedmieściu przed kościołem św. Krzyża w Warszawie kilkuminutową konferencją prasową, podczas której wystąpią, w imieniu wszystkich organizatorów, Robert Bąkiewicz i Paweł Kryszczak.
Pięć minut później uczestnicy zgromadzenia odśpiewają Rotę, pomodlą się w intencji ofiar i uczczą je minutą ciszy. O 15.20 wyruszy marsz. Kolumny uczestników przejdą z Krakowskiego Przedmieścia placem Zamkowym, ulicą Świętojańską, Nowomiejską, Freta i Długą na plac Krasińskich. Symbolem uczestnictwa będą przypięte do ubrań błękitne kwiaty lnu.
Przewidziane są trzy przystanki w miejscach, w których złożone zostaną kwiaty. Maszerujący zatrzymają się przy tablicy wołyńskiej na Krakowskim Przedmieściu, przy krzyżu katyńskim oraz przy kościele garnizonowym.