RegionalneWarszawaWarszawa. Ratusz apeluje o wsparcie systemowe

Warszawa. Ratusz apeluje o wsparcie systemowe

Stolica, podobnie jak inne miasta, zwróciła się do rządu z apelem o pełną rekompensatę ubytku dochodów. Szczegóły w artykule.

Warszawa. Ratusz apeluje o wsparcie systemowe
Źródło zdjęć: © Urząd m.st. Warszawa

Jak poinformował Urząd Miasta, w Warszawie może nastąpić załamanie dochodów w wysokości 2 mld złotych. Przy ograniczeniu dochodów ma miejsce wzrost "janosikowego", co potęguje jedynie trudności budżetowe stolicy.

"To obowiązkowa wpłata do budżetu państwa od samorządów o wyższych dochodach na zwiększenie subwencji równoważącej, która w tym roku wzrosła aż o 158 mln złotych, a w 2021 r wzrośnie o kolejne 100 mln złotych" – tłumaczy stołeczny ratusz.

Rząd w zamian proponuje w ramach funduszu inwestycji lokalnych, pomoc w wysokości 93,5 mln złotych. Jednak według władz miasta, kwota ta nie rekompensuje ubytków w dochodach.

"Zobacz także: Stan finansów państwa bez rzetelnej informacji. "Tracimy wiarygodność""

"Zamiast trwałych zmian zwiększających dochody samorządów, w świetle rosnących kosztów zadań, proponuje się jednorazową akcję dotacji dla gmin i powiatów, z założeniem ograniczenia tego wsparcia dla dużych miast. Propozycja wsparcia dla Warszawy nie pokryje nawet wzrostu opłaty tzw. Janosikowego" – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Warszawa o finansach samorządów

"W 2019 roku wprowadzono zmiany w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych PIT trwale ograniczające dochody budżetowe samorządów – bez jakiejkolwiek rekompensaty. Ubytek dochodów podatkowych związany był z obniżeniem stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc., zwiększeniem kwoty kosztów uzyskania dochodów oraz zwolnieniem z podatku PIT osób do 26. roku życia. Łącznie, w wyniku powyższych zmian, samorządy zostały pozbawione na trwałe 6,1 mld złotych" – dodaje warszawski ratusz.

Problemy finansowe pogłębiają także koszty związane z działaniami dotyczącymi pandemii koronawirusa. Inną natomiast trudnością jest nierozwiązany problem niewystarczającej subwencji oświatowej do sfinansowania wzrastających wciąż wydatków w oświacie.

Według warszawskiego Urzędu Miasta, propozycja podziału FIS ma w sobie błąd metodologiczny, dotyczący łączenia w ocenach gmin, jak również miast na prawach powiatu.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)