Warszawa. Praga znów piękniejsza. Kolejna zabytkowa kamienica wyremontowana
To będzie ciekawe miejsce. Warto będzie zajrzeć na Pragę, na rów ulicy Środkowej i Stalowej, by zobaczyć drobne finezyjne szczegóły, które mogły się dawniej znajdować w praskich czynszówkach. Na przykład stalowe kółka na podwórkach, służące do wiązania koni. W remontowanej właśnie kamienicy oryginalne elementy wracają na swoje miejsce.
02.08.2021 14:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lada chwila znikną rusztowania i opakowanie, zakrywające elewację kamienicy. W pełnej krasie zobaczyć będzie można ten wyremontowany budynek pod adresem Środkowa 12. Prace trwały dwa lata, ich efekt będzie szokujący: dom powróci do swojej postaci z przedwojennych czasów.
Kamienica została wybudowana w 1883 roku. Jednak po prawie trzech dekadach, gdy nieruchomość zyskała nowych właścicieli, dokonane zostały zmiany. Do istniejących dwóch pięter doszły kolejne kondygnacje, a budynek zmienił radykalnie swój styl dzięki bogatej elewacji z wieloma zdobieniami.
Były to, jak informuje biuro stołecznego konserwatora zabytków, opaski okienne i naczółki, profilowane gzymsy, boniowania, żeliwne balkony, dekoracyjne balustrady. Mieszkania były tu niewielkie i skromne, jak to w praskich czynszówkach. W części usługowej mieściła się apteka i restauracja.
Wojna nie dokonała zniszczeń, ale ząb czasu mocno nadgryzł tę zdobioną infrastrukturę. Upaństwowiona w 1955 roku nieruchomość nie była remontowana. Aż do 2018 roku.
Warszawa. Praga znów piękniejsza. Kolejna zabytkowa kamienica wyremontowana
Dopiero dzięki Zintegrowanemu Programowi Rewitalizacji, w ramach którego prowadzone są modernizacje przedwojennych miejskich kamienic, można było podjąć działania ratujące ten skarb. Trzeba było wymienić elementy konstrukcji budynku - stropy, więźby i pokrycia dachu. Fundamenty wymagały wzmocnienia, konieczne było także przeprowadzenie prac izolacyjnych. Instalacje zostały wymienione, tak samo jak stolarka.
Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków udało się przekonać inwestora i architekta do pewnych modyfikacji projektowych. Dzięki temu wrócą na miejsca żeliwne elementy ażurowych balkonów. Część odlewów została wykonana na nowo i uzupełni ubytki. Podziwiać będzie można także historyczne odboje i charakterystyczne dla praskich czynszówek stalowe kółka do wiązania koni.
Chodziło o to, by nie stracić żadnego z elementów historycznego wystroju i wartościowych detali. Ciekawie zapowiadają się też odnowione drewniane skrzydła drzwi. Będą ozdobą kamienicy, jak przed wojną.
W budynku będzie 29 mieszkań i cztery lokale usługowe. Remont prowadzi ZGN pod opieką biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Zobacz także