Trwa ładowanie...

Warszawa. Pożar w Wawrze. Spłonęła willa "Czarnuszka"

Drewniana, zabytkowa willa stojąca przy ul. Jagienki 20, paliła się w zawrotnym tempie. Strażacy walczyli z ogniem od godziny 14. Niewiele udało się ocalić przed ogniem. Dom był pustostanem.

Warszawa. Pożar w Wawrze. Spłonęła willa ”Czarnuszka”Warszawa. Pożar w Wawrze. Spłonęła willa ”Czarnuszka”Źródło: Facebook.com
d4ndstg
d4ndstg

To ogromna strata. Zniszczony przez pożar budynek to jeden z przedwojennych obiektów zwanych, z powodu nadmiaru rzeźbionych ozdób i dekoracji,d "świdermajerami" .

"Czarnuszka” wybudowana w 1922 roku, przed wojną była domkiem letniskowym. Należała, tak jak stojąca obok "Andrzejówka", do Chaima Frydmana, jednego z najbogatszych mieszkańców Falenicy.

W domku w czasie wojny działała kawiarnia prowadzona przez artystów. Działała ona do czasu, aż zakwaterowano tu oddział Wehrmachtu. W socjalistycznej Polsce budynek został zarekwirowany i działała w nim komunistyczna organizacja młodzieżowa.

Warszawa. Pożar w Wawrze. Spłonęła willa "Czarnuszka"

Jak napisała kilka dni temu "Gazeta Wawerska", długo trwało postępowanie dotyczące praw własności do działki i domu. Chciał go przejąć skarb państwa, uzasadniając to zasiedzeniem i porzuceniem przez prawowitych właścicieli. Udało się jednak udowodnić, że w Hajfie żyje wnuczka Chaima Frydmana - Kami. Od 2010 roku, po sądowej batalii to ona jest oficjalnie właścicielką zniszczonej w piątek nieruchomości.

d4ndstg

Niestety, do formalnego przekazania nadal nie dochodziło, bo ciągnęły się sprawy z formalnościami. Administrujący "Czarnuszką" wawerski zarząd nieruchomościami dopiero wykwaterował ostatnich lokatorów.

Opublikowany temu tekst w "Gazecie Wawerskiej" zwracał uwagę na to, że piękny i cenny dom niszczeje i że raz już wybuchł w nim pożar. Tym razem ogień doszczętnie strawił budowlę. Wieczorem strażacy przeszukiwali pogorzelisko.

Poszliśmy do smażalni we Władysławowie. Cena za rybę zwala z nóg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ndstg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ndstg
Więcej tematów