Trwa ładowanie...

Warszawa. Plan inwestycji na 2020 rok. Priorytetem metro

W stolicy w 2020 r. prowadzonych będzie wiele nowych inwestycji. Priorytetem jest rozbudowa II linii metra. W planach są remonty dróg, budowa przejść dla pieszych czy nowe drogi rowerowe.

Warszawa. Plan inwestycji na 2020 rok. Priorytetem metroŹródło: Materiały prasowe, fot: Urząd Miasta Warszawa
d1538su
d1538su

Władze Warszawy poinformowały, że na ten rok zgłoszono 1593 inwestycje i remonty na drogach. Po konsultacjach powstała lista 353 inwestycji, które wymagały wzajemnej koordynacji.

W 2020 r., podobnie jak w latach ubiegłych, szczególny priorytet będzie miała budowa metra. Ratusz podkreśla, że nie zapomina też o nadrzędnym celu jakim jest poprawa bezpieczeństwa na ulicach.

Najważniejsze jest metro

Budżet inwestycyjny Zarządu Transportu Miejskiego w 2020 r. wynosi ponad 1 mld zł. Najwięcej pieniędzy pochłonie budowa metra.

d1538su

Trwają zaawansowane prace nad połączeniem torami podziemnej kolei następnych stacji drugiej linii metra – na Woli, Bemowie i Targówku. Wykonawca intensywnie pracuje na wschodnim odcinku, w rejonie ul. L. Kondratowicza oraz na Zaciszu. Powstają tam stacje Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Wiosną rozpocznie się drążenie tuneli w stronę stacji Trocka.

Postęp prac widać również na odcinku zachodnim. Budowniczowie na stacjach Ulrychów i Powstańców Śląskich zeszli już pod ziemię, do poziomu -1. Budowa linii M2 ma zostać zakończona przed 2023 r.

Autobusy, tramwaje i nowe parkingi

Zarząd Transportu Miejskiego we współpracy z Tramwajami Warszawskimi realizuje umowę na budowę linii tramwajowej na Tarchomin wraz z rozbudową układu drogowego ul. Światowida.

Warszawscy tramwajarze będą też startować z kolejnymi przetargami na budowę nowych tras. Ogłoszą m.in. postępowanie na budowę trasy na ul. M. Kasprzaka.

d1538su

Wiosną będzie realizowana jedna z najbardziej efektownych prac Tramwajów Warszawskich. Chodzi o rozkładanie zielonego rozchodnika między al. Zieleniecką a rondem Wiatraczna na długości torów ok. 1,5 km. Dzięki temu w Warszawie będzie 25 km zielonych torów tramwajowych.

ZTM planuje budowę ok. 10 nowych przystanków autobusowych, remont kolejnych 30 oraz rozpoczęcie prac przy pętli autobusowej Młynów.

W tym roku wystartuje także budowa parkingu Parkuj i Jedź PKP Żerań na 220 miejsc dla samochodów i 110 dla rowerów. Kolejny parking Parkuj i Jedź będzie przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki, dla ok. 130 samochodów i 30 rowerów.

Inwestycje drogowców

W 2020 r. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych będzie pracował nad 27 inwestycjami.

d1538su

Zakończą się dwie ważne inwestycje w Wawrze. Przebudowany odcinek ul. Wał Miedzeszyński zyska połączenie z Południową Obwodnicą Warszawy. Kończy się też remont Traktu Lubelskiego. Odcinek od ul. Zwoleńskiej do Borowieckiej będzie miał nową nawierzchnię, chodniki po obydwu stronach ulicy i drogę dla rowerów.

W 2020 r. rozpocznie się przebudowa ulic Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie na ponad dwukilometrowym odcinku. Celem jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenu zalewowego na prawym brzegu Wisły.

W tym roku zakończą się też prace nad projektem pierwszego warszawskiego woonerfu, czyli ciągu pieszo-jezdnego z pierwszeństwem dla pieszych i rowerzystów. Pojęcie pochodzi z języka holenderskiego i oznacza „ulicę do mieszkania”. Będzie to ul. Środkowa na Pradze.

Trudne prace na Trasie Łazienkowskiej

Najtrudniejszym zadaniem będą prace na Trasie Łazienkowskiej. W 2020 r. ZMID planuje zakończyć projektowanie i ogłosić przetargi na budowę ekranów akustycznych w al. Stanów Zjednoczonych wraz z modernizacją wiaduktu nad ul. Paryską oraz modernizację wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli. ZDM planuje remont wiaduktu na węźle al. Stanów Zjednoczonych z ulicami Ostrobramską i Kinową.

d1538su

Nowe światła

Jak podkreśla miasto, jednym z priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. Wybudowanych zostanie kilkanaście sygnalizacji świetlnych w najbardziej niebezpiecznych miejscach, m.in. na ul. Kijowskiej, al. Krakowskiej, ul. M. Kajki i ul. KOR.

Więcej dróg dla rowerzystów

W 2020 r. dalej rozbudowywana będzie infrastruktura rowerowa. Nowe drogi dla rowerów powstaną w ramach inwestycji na ul. Wybrzeże Helskie. Nad kanałem w Porcie Praskim powstanie kładka pieszo-rowerowa. Infrastruktura rowerowa będzie także w centrum na al. Jana Pawła II i na ul. Marszałkowskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1538su
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1538su
Więcej tematów