Warszawa. Otwarto proekologiczne patio przy wolskiej szkole
W jednej ze szkół na Woli stworzono podziemny zbiornik na deszczówkę, z którego automatyczny system zasilany energią słoneczną pobiera wodę, by podlewać rośliny.
"Gdy pada deszcz, spadająca na dach i dziedziniec woda zbierana jest systemem rur i zamiast trafić do kanalizacji, płynie pod ziemię, do zabudowanego tam zbiornika retencyjnego. Gdy on się wypełni, poprzez specjalny zawór przelewowy napełnia się oczko wodne, przy którym w pogodny dzień mogą usiąść uczniowie. Kiedy zaś ziemia, w której posadzono rośliny wyschnie, a zieleń wymagać będzie podlewania, automatyczny system nawadniania wykorzysta zebraną deszczówkę, pompując ją z użyciem energii pozyskanej ze słońca przez umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne" – tłumaczy Tomasz Keller z Urzędu Dzielnicy Wola.
Warszawa. Proekologiczne patio dla uczniów
Uczniowie szkoły mają możliwość sprawdzić działanie paneli fotowoltaicznych. Ponadto nowe rozwiązanie wprowadziło w przestrzeń szkolną więcej zieleni.
"To nie jest, opowieść o przyszłości, a opis funkcjonującego po remoncie przy Księcia Janusza patio w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego" – powiedziała Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępca burmistrza Woli.
Piątka dla zwierząt. Jacek Ozdoba: projekt wymaga dyskusji w kuluarach
Koszt inwestycji, który pokryła dzielnica oraz Biuro Ochrony Środowiska, wyniósł 1,125 miliona złotych. Zmodernizowane, nowoczesne patio zostało otwarte z początkiem nowego roku szkolnego.