Warszawa. Namioty polowe jako izby przyjęć na wypadek koronawirusa
Przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej pojawiły się dwa namioty polowe. Mają pełnić rolę dodatkowych izb przyjęć w przypadku epidemii koronawirusa.
04.03.2020 | aktual.: 05.03.2020 13:47
Przed wolskim szpitalem stanęły dwa podgrzewane namioty pneumatyczne. Strażacy rozłożyli je i odjechali. To dodatkowe izby przyjęć, które zostaną na wypadek epidemii.
Namioty powstały w ramach ćwiczeń przeprowadzonych przez strażaków, nie będą jednak zdemontowane. Jak zapowiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski, ćwiczenia odbywają się w całym kraju.
Na Mazowszu ćwiczenia zostały przeprowadzone przy wolskim szpitalu oraz przy szpitalach w Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach. O ich przeprowadzeniu poinformował w środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
- Będziemy wspólnie z Państwową Strażą Pożarną rozwijać takie polowe, namiotowe, dodatkowe izby przyjęć - miejsca, w których ewentualnie, jeśli taka konieczność by wystąpiła, będziemy przyjmować dużą liczbę pacjentów zakażonych - mówił Radziwiłł.
Warunki jak na izbie przyjęć
Strażacy dostarczą namioty, ogrzewanie, oświetlanie i w zależności od potrzeb część wyposażenia. Natomiast szpitale mają zapewnić personel i to, co jest niezbędne na każdej izbie przyjęć.
Wojewoda podkreślił, że warunki przyjmowania pacjentów w takich miejscach mają być zbliżone do warunków w izbach przyjęć czy w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jak dodał, jest to wyzwanie, żeby to wszystko połączyć.
Szpitale w stanie podwyższonej gotowości
Radziwiłł przypomniał, że na Mazowszu dotąd nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Od piątku 59 szpitali w woj. mazowieckim jest w stanie podwyższonej gotowości. To oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.
- Intensywnie przygotowujemy się na sytuację, która może się przydarzyć, ale nie musi, która może przed nami postawić bardzo wysokie wymagania, ale też od naszego odpowiedzialnego działania w tym zakresie będzie bardzo dużo zależeć - mówił wojewoda.
W Warszawie są dwa laboratoria gotowe do przyjmowania próbek do badania: w Państwowym Zakładzie Higieny i Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym. Prawdopodobnie od czwartku wieczorem będzie to również możliwe w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.