Trwa ładowanie...

Warszawa. Namioty polowe jako izby przyjęć na wypadek koronawirusa

Przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej pojawiły się dwa namioty polowe. Mają pełnić rolę dodatkowych izb przyjęć w przypadku epidemii koronawirusa.

Warszawa. Namioty polowe jako izby przyjęć na wypadek koronawirusaŹródło: PAP
d3oix6c
d3oix6c

Przed wolskim szpitalem stanęły dwa podgrzewane namioty pneumatyczne. Strażacy rozłożyli je i odjechali. To dodatkowe izby przyjęć, które zostaną na wypadek epidemii.

Namioty powstały w ramach ćwiczeń przeprowadzonych przez strażaków, nie będą jednak zdemontowane. Jak zapowiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski, ćwiczenia odbywają się w całym kraju.

Na Mazowszu ćwiczenia zostały przeprowadzone przy wolskim szpitalu oraz przy szpitalach w Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach. O ich przeprowadzeniu poinformował w środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

d3oix6c

- Będziemy wspólnie z Państwową Strażą Pożarną rozwijać takie polowe, namiotowe, dodatkowe izby przyjęć - miejsca, w których ewentualnie, jeśli taka konieczność by wystąpiła, będziemy przyjmować dużą liczbę pacjentów zakażonych - mówił Radziwiłł.

Warunki jak na izbie przyjęć

Strażacy dostarczą namioty, ogrzewanie, oświetlanie i w zależności od potrzeb część wyposażenia. Natomiast szpitale mają zapewnić personel i to, co jest niezbędne na każdej izbie przyjęć.

Wojewoda podkreślił, że warunki przyjmowania pacjentów w takich miejscach mają być zbliżone do warunków w izbach przyjęć czy w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jak dodał, jest to wyzwanie, żeby to wszystko połączyć.

Szpitale w stanie podwyższonej gotowości

Radziwiłł przypomniał, że na Mazowszu dotąd nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Od piątku 59 szpitali w woj. mazowieckim jest w stanie podwyższonej gotowości. To oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.

d3oix6c

- Intensywnie przygotowujemy się na sytuację, która może się przydarzyć, ale nie musi, która może przed nami postawić bardzo wysokie wymagania, ale też od naszego odpowiedzialnego działania w tym zakresie będzie bardzo dużo zależeć - mówił wojewoda.

W Warszawie są dwa laboratoria gotowe do przyjmowania próbek do badania: w Państwowym Zakładzie Higieny i Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym. Prawdopodobnie od czwartku wieczorem będzie to również możliwe w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3oix6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oix6c
Więcej tematów