Trwa ładowanie...

Warszawa. Nadzór budowlany zamyka Skrę

Z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zabezpieczenie obiektów na terenie kompleksu „Skra”. Pomimo wyroku sądu Warszawa nie włada faktycznie nieruchomością, dlatego nie można przeprowadzić samodzielnie wskazanych w decyzji robót zabezpieczających.

Warszawa. Nadzór budowlany zamyka SkręWarszawa. Nadzór budowlany zamyka SkręŹródło: Twitter Karolina Gałecka, fot: Twitter Karolina Gałecka
d1ve9f7
d1ve9f7

- Prace PINB są utrudniane przez prezesa SKRY K. Kaliszewskiego, który blokuje wejście PINB i wykonawcy na teren obiektu. Zdewastowane budynki zagrażają bezpieczeństwu. Na miejscu jest policja i straż miejska - napisała na Twitterze rzecznik prasowy ratusza Karolina Gałecka.

Pod koniec maja br. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał właścicielowi zabezpieczenie obiektów usytuowanych na terenie kompleksu Skra pod rygorem natychmiastowej wykonalności – poinformował stołeczny ratusz.

Wyrok sądu I instancji mówi, że obecny zarządca jest zobowiązany do przekazania obiektów Skry miastu, jednak do tej pory tak się nie stało. Aktualnie miasto czeka na rozprawę apelacyjną. Jednak nie zmienia to faktu, że stan infrastruktury zagraża życiu i bezpieczeństwu osób przybywających na jej terenie.

Obecnie nieruchomość nie jest objęta faktycznym władaniem jej właściciela, czyli m.st. Warszawy. Mimo to postanowieniem z 10 sierpnia 2020 r. PINB wystawił tytuł wykonawczy przeciwko miastu w celu wyegzekwowania wykonania swojej decyzji.

d1ve9f7

W uzasadnieniu postanowienia PINB stwierdził, że „w ocenie PINB za środek gwarantujący najszybsze, a przede wszystkim skuteczne wykonanie obowiązków uznać należy wykonanie zastępcze na koszt i niebezpieczeństwo Zobowiązanego”. W dalszej części uzasadnienia organ wskazuje, iż przybliżona kwota kosztów wykonania zastępczego została oszacowana na 600 tys. zł. Na mocy postanowienia Warszawa została wezwana do wpłacenia zaliczki w podanej wysokości, pod rygorem ściągnięcia jej w trybie egzekucyjnym.

Pomimo trudnej sytuacji, miasto przekazało do PINB środki w wysokości 600 tys. zł na potrzeby wykonania niezbędnych prac zabezpieczających.

Wykonawca robót został wyłoniony w postępowaniu przetargowym ogłoszonym przez PINB. Pierwsze prace na terenach Skry rozpoczną się w środę, 21 października.

Obecni użytkownicy infrastruktury zostali poinformowani o konieczności opuszczenia nieruchomości.

d1ve9f7

Warszawa. Proces sądowy

RKS Skra od 1974 r. była użytkownikiem wieczystym, a umowa z klubem miała obowiązywać przez 40 lat - do 2014 r.

Od dawna jasne było, że Stowarzyszenie odpowiednio nie dba o nieruchomość sportową.

Jeszcze pod koniec 2015 r. miasto prowadziło rozmowy z klubem w przedmiocie wydania nieruchomości miastu przy jednoczesnej możliwości korzystania przez zawodników z infrastruktury sportowej. RKS Skra nie porozumiał się jednak z miastem w tym zakresie - klub działał w celu wydłużenia całej procedury, a nieruchomość była wykorzystywana głównie w celach niesportowych oraz dalej ulegała dewastacji.

d1ve9f7

Należy zaznaczyć, że główną i w zasadzie bezpośrednią przyczyną podjęcia czynności przejęcia nieruchomości przez Warszawę był sposób zarządzania przez RKS SKRA terenem. W szczególności chodziło o zakres dokonanych zaniechań i zaniedbań, które doprowadziły obiekt do ruiny.

Ostatecznie – 3 października 2018 r. – Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa złożyło do sądu pozew o nakazanie RKS Skra wydania m.st. Warszawa nieruchomości.

16 grudnia 2020 r. Sąd Okręgowy w wyroku nakazał RKS Skra wydanie miastu nieruchomości. Tym samym m.st. Warszawa wygrało w I instancji.

d1ve9f7

W związku ze złożoną przez stronę apelacją od wyroku czekamy na pierwszy termin rozprawy w II instancji.

Warszawa. Konkurs architektoniczny

Pomimo utrudnień ze strony obecnego zarządcy, Warszawa poczyniła kroki, aby obiektom Skry przywrócić ich dawną świetność.

21 czerwca 2018 r. ogłosiliśmy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję modernizacji kompleksu sportowego. Konkurs rozstrzygnięty został w październiku 2018 r.

Wykonano wszystkie możliwe, zgodne z prawem działania, które pozwoliłyby od razu po faktycznym przejęciu nieruchomości przystąpić do przywracania kompleksowi sportowemu Skra jego zasłużonego i oczekiwanego przez mieszkańców kształtu i przeznaczenia. Mamy zabezpieczone środki finansowe na przeprowadzenie I etapu modernizacji kompleksu. Wybór koncepcji modernizacji ośrodka Skra został dokonany z niezależnymi przedstawicielami środowiska projektantów, architektów oraz świata sportu lekkoatletycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ve9f7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ve9f7
Więcej tematów