Trwa ładowanie...

Warszawa. Na Bielanach powstał hotel dla jaskółek. Pierwszy w Polsce

Na Bielanach stanęła wieża dla jaskółek. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Na dwóch poziomach zainstalowano 42 gniazda. Zostały ulepione z trocinobetonu i wyglądem przypominają te robione przez ptaki. Wieża wydaje również dźwięk wabiący oknówki.

Warszawa. Na Bielanach powstał hotel dla jaskółek. Pierwszy w PolsceŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d2q3gqw
d2q3gqw

Jak zapewnił burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk, lokalizacja oraz wykonanie zostały poprzedzone konsultacjami ornitologicznymi.

Bielańskie jaskółki upodobały sobie osiedle Chomiczówka, gdzie od wielu lat zakładają gniazda. Najczęściej pod gzymsami na ścianach budynków i przy oknach. Niestety zdarzały się przypadki celowego niszczenia gniazd. Działo się tak głównie ze względu na pozostawiane przez ptaki odchody.

Warszawa. Bielany. Projekt w ramach budżetu obywatelskiego

Przewodniczący bielańskiej komisji ochrony środowiska Krystian Lisiak wspólnie z radnym Marcinem Włodarczykiem i Beatą Niedomagałą, popularyzatorką edukacji ekologicznej złożyli projekt budowy wieży w ramach Budżetu Obywatelskiego. – Zależało nam aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami, miały swoje miejsce do życia – wyjaśnił Lisiak.

Wieża, ustawiona na ekoskwerze przy ul. Bogusławskiego ma ponad osiem metrów wysokości, wliczając w to stalowy słup oraz korpus z gniazdami. Same gniazda w najmniejszych detalach odwzorowują te zakładane przez jaskółki. Ponadto na dachu korpusu zainstalowano panel fotowoltaiczny zasilający urządzenie wydające dźwięk wabiący jaskółki, który wyłącza się w nocy – poinformował Urząd Dzielnicy Bielany.

Urząd m.st. Warszawa
Źródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa

Sąsiedztwo oknówek jest dla ludzi bardzo pożyteczne. Pojedynczy ptak dziennie potrafi złowić do sześciu tysięcy komarów. Żywi się nimi i karmi pisklęta. W Polsce gniazdują trzy gatunki jaskółek: oknówka, dymówka i brzegówka. Wszystkie są pod ochroną gatunkową.

d2q3gqw

Warszawa. Bielany. Powstały skrzynki lęgowe dla jerzyków

Pod koniec ubiegłego roku, na ośmiu budynkach mieszkalnych, na osiedlu Ruda, zamontowano 200 skrzynek lęgowych dla jerzyków. Dodatkowo 100 skrzynek pojawiło się m.in. przy Stawach Brustmana, Stawach Kellera i w bielańskiej części Kępy Potockiej. Z kolei w ubiegłym roku w wakacje na terenie dzielnicy stanęły dwie wieże dla jerzyków.

Kontrole dotychczas zamontowanych ptasich wież i budek lęgowych, prowadzone przez ornitologów z warszawskiego Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” - Mariusza Grzeniewskiego i Adama Tarłowskiego, wykazały do lipca tego roku obecność łącznie 135 gniazd ptaków. W tym jest 56 gniazd mazurków, 62 gniazda szpaków i 17 gniazd jerzyków.

To nie jedyne działania w trosce o bielańskie ptactwo. W okresie zimowym w okolicach zbiorników wodnych rozsypywana jest specjalna mieszanka ziaren. Pozwala ptakom przetrwać trudny okres zimy, kiedy ciężko jest zdobyć pokarm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2q3gqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q3gqw
Więcej tematów