Trwa ładowanie...

Warszawa. Muzeum POLIN przedstawia pierwszy podcast "Tu Muranów"

Od poniedziałku, 27 lipca, w Muzeum POLIN jest możliwy do słuchania podcast "Tu Muranów". Jest to wielogłosowa opowieść, przedstawiająca historię warszawskiego osiedla, od czasów przedwojennych aż do współczesności. Nagranie związane jest z wystawą czasową proponowaną przez Muzeum.

Warszawa. Muzeum POLIN przedstawia pierwszy podcast "Tu Muranów"
d38yo0i
d38yo0i

Organizatorzy zaplanowali pojawianie się nowych podcastów w każdy poniedziałek, nagrania będzie można odsłuchać na stronie Muzeum oraz ich kanale na YouTube.

Warszawa. Lokalne historie z Muranowa

"W sześcioodcinkowym podcaście"Tu Muranów" o tej części Warszawy opowiadają świadkowie historii, współcześni mieszkańcy oraz osoby związane z warszawskim osiedlem. Wśród nich Halina Birenbaum – ocalona z Holokaustu polsko-izraelska pisarka i poetka, Krystyna Budnicka, pedagożka i świadek dramatu warszawskiego getta, pisarz i publicysta Józef Hen czy Marian Marzyński – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych" – informuje Żaneta Czyżniewska Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W poniedziałkowych podcastach znajdą się opowieści m.in. o wyprowadzeniu z getta małego Mariana Kusznera, jak również zakładzie tapicerskim Franciszka Mielczarskiego przy ulicy Zamenhofa i otaczającej to miejsce przestrzeni.

d38yo0i

"Zobacz także: Podwodne muzeum. To pierwszy tego typu obiekt na świecie"

Autorem podcastu "Tu Muranów" jest autor reportaży i dziennikarz radiowy, Bartosz Panek.

"Tych rozmów i opowieści miało być więcej. I byłoby tak, gdyby nie pandemia. Cieszę się szczególnie że spotkań z mieszkańcami przedwojennego Muranowa. To, czego nie widać już w tkance miasta, zachowało się we wspomnieniach. Wzruszenie miesza się z nostalgią, a historie rzeczy związanych z domowym życiem Dzielnicy Północnej pozwalają na chwilę ożywić tamtą przestrzeń, wypełnioną gwarem, okrzykami handlarzy, dzwonkami rowerów, turkotem wózków i dziecięcym śmiechem" – tłumaczy Bartosz Panek.

Kolejne odcinki podcastu będę pojawiały się do końca sierpnia.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38yo0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38yo0i
Więcej tematów